Bu yıl, 2011'den daha iyi olacak

Bu yıl, 2011'den daha iyi olacak
Bu yıl, 2011'den daha iyi olacak
Haber: FAİK AÇIKALIN / Arşivi

Avrupa ’da kamu borç probleminin yoluna girebileceği sinyallerinin ortaya çıkmasının ve problemli ülkelerde tüketimin kısılmasının, Avrupa’nın su üzerinde kalmasına yetebileceği düşüncesindeyiz. Euro Bölgesi’ndeki cari açık fazlası ve Avrupa toplam açığının sıfır olduğu dikkate alındığında, Avrupa’nın akut bir finansman problemi olduğunu söylemek tüm sorunlarına rağmen zor. Problemin, finans sisteminin sermaye yeterliliğini arttırabilmesi ve bunu mümkün olduğu kadar deleverage etmekten imtina ederek yapabilmesi olduğu görüşündeyiz. Amerika ’da açıklanan son veriler ise 2012’nin 2011’den daha iyi bir yıl olacağını gösterir nitelikte. Yine de dünyanın diğer büyük ekonomilerinde “iyimser” bir büyüme senaryosu olduğunu söyleyemeyiz. Türkiye hakkındaki piyasa algılaması ve hükmü büyük oranda Avrupa’ya odaklı durumda. Krizin güncel seyrinde devam etmesi durumunda, 2012 yılında Türkiye’de ekonomik büyümenin yüzde 3-4 aralığında gerçekleşmesini bekliyoruz. 

Senaryonun kötüleşmesi durumunda ise Türkiye için bir miktar ekonomik daralma veya sınırlı büyüme senaryosu geçerli olabilir. Bu söz konusu olsa bile ekonomimizin sağlam temellere dayalı olması sayesinde dış şoklara karşı daha dayanıklı olacağını düşünüyoruz. 2011 yılında alınan cari açığın yavaşlatılması doğrultusundaki önlemler neticesinde yılın ikinci yarısında başlayan ekonomik yavaşlamanın 2012 yılında da devam etmesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Büyümedeki yavaşlamanın önemli bir kaynağı özel kesim yatırım harcamalarının hız kesmesi olacak. Tasarruf oranında yaşanacak kısmi iyileşme, ekonomideki yavaşlama ve bu doğrultuda yatırım harcamalarındaki daralmanın yatırım-tasarruf dengesizliği üzerindeki kümülatif etkisi, güncel olarak yüzde 10’un üzerine çıkan cari açığın düşürülmesine olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Diğer taraftan, ekim ayıyla beraber yükselişe geçen enflasyon, döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkileri ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisine bağlı olarak 2011’in son aylarında devam etti. Enflasyonun, 2011 yıl sonu ve 2012’nin ilk yarısında yüksek kalacağını, fakat yılın ikinci yarısında düşüşe geçeceğini tahmin ediyoruz.

50-60 yeni şube 
Yapı Kredi olarak, 2011 yılında uyguladığımız Akıllı Büyüme stratejimizi 2012 yılında da devam ettirmeyi planlıyoruz. Sektörde kredilerin yüzde 15-20 arasında büyümesini beklediğimiz 2012 yılında, Yapı Kredi olarak, bu rakamın birkaç puan üzerinde performans göstermeyi hedefliyoruz. Şu anda şube sayısında 900’ün üzerine çıkmış durumdayız ve 2012’de de 50-60 yeni şube açmayı planlıyoruz. 

* Yapı Kredi CEO'su

bigPara.com