Bu yıl sonunda karar çıkması bekleniyor

Şarap pazarında daralmayla birlikte büyük-küçük kavgası ile gündeme gelen rekabet ihlali iddialar için soruşturma kararı alınırken, dosyanın bu yıl sonuna doğru karar aşamasına geleceği öğrenildi.

ANKARA - Şarap pazarında daralmayla birlikte büyük-küçük kavgası ile gündeme gelen rekabet ihlali iddialar için soruşturma kararı alınırken, dosyanın bu yıl sonuna doğru karar aşamasına geleceği öğrenildi.
Büyük üreticilerin kayıt dışı şarap üretimi ve satışından sıkıntı duyduğu pazarda, küçük üreticiler de pazara girememekten şikâyetçiler. Sektörün büyükleri kayıt dışı için Maliye ve Tarım bakanlıklarına başvurup sonuç alamazken, pazarı anlaşmayla bölüştüğü gerekçesiyle Kavaklıdere ve Doluca firmaları hakkında Rekabet Kurumu'na ihbarda bulunuldu. İhbarda bulunan ise yasa gereği gizli tutuluyor. Aralık 2005 sonunda başlayan soruşturmada ihbara konu olan firmaların ikinci savunmaları da istendi. Daha sonra üçüncü savunma istenecek ve gerek görüldüğü takdirde sözlü savunmaların ardından, dosyada bu yıl sonuna doğru karar aşamasına gelebilecek.
'Kayıt dışılığın büyüklüğü' sektörün fotoğrafının netleştirilmesinin önündeki en büyük engel olarak görünüyor. Maliye Bakanlığı aylar önce 'bandrol" uygulaması başlatacağını açıklamıştı, ancak bugüne kadar uygulamaya geçilemedi. Kavaklıdere Şarapları Murahhas Azası olarak görev alan Ali Başman, sektördeki kapasitenin 90 milyon litre olmasına karşın 30 milyon litrenin deklare edildiğine dikkati çekmişti.