'Bu yıl turist sayısı 4 milyon az olacak'

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, petrol fiyatlarındaki artış ve Türkiye'nin sınırları etrafındaki gerginliklerin...

KUŞADASI - Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, petrol fiyatlarındaki artış ve Türkiye'nin sınırları etrafındaki gerginliklerin, bu yılın turizm beklentilerini aşağıya çektiğini bildirdi. Bu yıl, önceki yıla oranla bekledikleri rezervasyonları yakalayamadıklarını, ay sonu itibarıyla eksi pozisyonda olan rezervasyonların artmasını beklediklerini ifade etti.
Türkiye'nin bir turizm ülkesi olduğunu hatırlatan ve turizmin riskli bir sektör olduğunu dile getiren Ulusoy, şunları kaydetti: "Bizim ülkemiz 2006 sezonuna birçok sorunla girdi. Kuş gribini tam atlattık derken, İran krizi geldi. Bir de görünmeyen krizler var ki, aslında en önemli olanlar bunlar. Örneğin, petrol fiyatlarının yüzde 120 artışı, yani 30 dolardan 75 dolara çıkışı. Tabii bunda direkt olarak etkilenen kalemler var.
Devletin bu artış karşısında havalimanlarında yaptığı vergi artışı, stopaj artışları da rezervasyonları doğrudan etkiliyor. Tahminlerimize göre, yaklaşık 4 milyon turist kaybımız olacaktır. Turizm Bakanı'nın öngördüğü 26 milyon turist, şu anda 22 milyona düşmüş durumda. Ancak bu, hedefin 26 milyondan aşağı çekilmesi manasına gelmemeli. Yabancı tur operatörlerinin, iddia edildiği gibi ülkemiz aleyhine çalıştığı falan da yok. Tur operatörü Alman da olsa, İspanyol da olsa, Türk de olsa tek gayesi vardır, para kazanmak. Ticarette esas budur, sınırlar yoktur."
'Zenginleşen Araplar gelmeli'
Kriz döneminin mutlaka atlatılacağını ifade eden Ulusoy, turist sayısında her yıl yüzde 20 artış sağlanacak diye bir kural olmadığını belirtti. Türkiye'nin turizm konusunda çok çalışması gerektiğine işaret eden Ulusoy, "Devletin de vergilerde indirim yapmasını ve destek vermesini bekliyoruz" dedi.
Diğer taraftan yabancı turist açısından sıkıntılı bir süreç yaşayan turizm sektörü için, uluslararası piyasalarda petrol fiyatının artması dolayısıyla komşu Arap ülkelerin gelirinin yükselmesi umut oldu. Turizmciler, zenginleşen ve kolay para harcayan Arap ülkelerindeki turistlerin Türkiye'ye çekilmesi için tanıtım atağı gerçekleştirilmesini talep ederlerken, sektöre açılım sağlan-ması görüşünde birleştiler..