Bu zamlar dondurur!

Bu zamlar dondurur!
Bu zamlar dondurur!
Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar kışı zor geçirtecek. Nisan ayında yapılan doğalgaz zammının da etkisiyle geçen kışa göre gaz yüzde 28,5 zamlı olacak. Elektrik faturası ise 5 TL artacak.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

1 Ekim itibariyle beklenen doğalgaz ve elektrik zamları yapıldı. Doğalgaz fiyatları yüzde 9,8 arttı. Doğalgaza 1 Nisan’da da yüzde 18,72 zam gelmişti. Nisanda yapılan zammın etkisi sıcak yaz aylarında hissedilmemişti. Ancak şimdi kış başlıyor. Kasım ayından itibaren hem nisanda yapılan zammın hem de 1 Ekim tarihi itibariyle yapılan zammın etkisi yakından hissedilecek. Kışa girerken doğalgaz yüzde 28,5 zamlı olacak. Aylık faturası 200 lira civarında olan bir tüketicinin faturası 57 lira daha fazla olacak ve 257 liraya çıkacak. 7 ay doğalgazın yakıldığı hesapla da fatura 399 lira daha fazla olacak. Zamlardan önce 7 ayda doğalgaz faturası 1400 lira olacaktı, zamlardan sonra 1799 lira olacak.
Bu arada elektrik fiyatları da arttı. Aslında elektrik fiyatlarındaki artışın doğalgazdaki artıştan daha düşük olacağı yönünde bazı tahminler vardı. Ancak meskenlerde elektriğe yapılan artış da doğalgaz kadar oldu. EPDK, perakende elektrik fiyatlarının yüzde 4,03 ile yüzde 9,81 arasında değişen oranlarda arttırılmasına karar verdi. Perakende satış lisansı sahibi 21 elektrik dağıtım şirketi tarafından, kilovatsaat (kWh) bazında, vergi ve fonlar dahil olmak üzere uygulanan tek zamanlı elektrik satış fiyatları ortalama olarak meskende yüzde 9,81 artarak 35,704 kuruşa yükseltildi. Perakende elektrik fiyatları, orta gerilim sanayi abonelerinde kWh başına yüzde 4,03 artarak 27,748 kuruşa, ticarethane abonelerinde ise yüzde 8,06 artarak 35,934 kuruşa yükseldi. Ayda 50 lira ödeyen bir vatandaşın faturası böylece 5 lira zamlanmış olacak.

Enflasyona etkisi 0.45
Yapılan zamların enflasyona da toplamda yaklaşık 1 puanlık etkisi olacak. Elektrikteki artışın etkisi 0.30, doğalgazdaki artışın etkisi ise 0.15 puan olacak. Yani toplamda 0.45 puanlık bir etki meydana gelecek. Eylülde benzin, otomobil gibi ürünlerde yapılan vergi artışlarının enflasyona etkisi ise 0.60 puandı. Böylece toplamda enflasyona etki 1.05 puan olacak.
Benzin, otomobile yapılan vergi artışlarının enflasyona etkisi eylül ve ekime bölünecek. Bunun yaklaşık 0.40 puanının eylüle yansıması bekleniyor. Kalan 0.20 puan ise ekime sarkacak. Bu sefer ekim enflasyonunda hem benzin ve otomobil zamlarından kaynaklanan 0.20 puan hem de gaz ve elektrikten kaynaklanan 0.45 puanlık etki görülecek. Ekim enflasyonunda 0.65’lik bir fazladan etki meydana gelecek. Ancak geçen yıl ekim enflasyonu yüksek olduğu için baz etkisinden dolayı çok yüksek çıkmayacak. Zamların etkisinin yıl sonu enflasyonunu 7-7.5 bandına çıkaracağı tahmin ediliyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Benzin

  ,

  zam

  ,

  Vergi

  ,

  elektrik

  ,

  eylül

  ,

  sanayi

  ,

  lira

  ,

  kış

  ,

  gerilim

  ,

  EPDK