'Buğday alım fiyatı 50 kuruş açıklandı ama 41.5 kuruşa düştü'

KONYA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, buğday alım fiyatının 50 kuruş olarak açıklandığını ancak piyasada fiyatların 41.5 kuruşa kadar düştüğünü gördüklerini söyledi.
Bayraktar, Konya’nın merkez Meram ilçesine bağlı Bayat köyündeki çiftçilerle bir araya geldi. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından buğdayın 50 kuruştan alınacağının açıklandığını anımsatan Bayraktar, şunları kaydetti: “TZOB olarak maliyet hesabımız 61 kuruştu. Buğday taban fiyatı 50 kuruş olarak açıklandı. Ancak piyasaya baktığımızda fiyatların 41.5 kuruşa kadar düştüğünü görüyoruz. TMO’nun alım yaptığı yerlerde 50 kuruştan buğday veren üreticimiz yok gibi. Çiftçi geçen yıl 56 kuruştan buğday verdi. Bu yıl benim çiftçim 41 kuruştan 40 kuruştan buğday teslim ediyor. Geçen yılki fiyatın yüzde 26 civarında altında bir fiyatla piyasaya buğday veriyor.”
Açıklanan buğday alım fiyatlarının çiftçiyi mağdur ettiğini ileri süren Bayraktar, “Özellikle Konya, Ankara, Yozgat, Çorum gibi illerde hasat başladığında buğday alım fiyatının düşmesinden korkuyoruz. Hükümeti uyarıyoruz. 5 kuruş prim yeterli değil. Primlerin artırılmasını, alım fiyatına yeni düzenleme getirilmesini istiyoruz.” (aa)