Buğday çiftçisi destekleniyor

Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) göre, Türkiye'de buğday çiftçisi, ton başına, AB çiftçisinden daha çok destek alıyor. Ancak AB'de verim yüksek olduğu için, AB buğday üreticisi, Türk buğday üreticisinde daha fazla kazanıyor.

ANKARA - Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) göre, Türkiye'de buğday çiftçisi, ton başına, AB çiftçisinden daha çok destek alıyor. Ancak AB'de verim yüksek olduğu için, AB buğday üreticisi, Türk buğday üreticisinde daha fazla kazanıyor. TMO, hazırladığı 2005 Yılı Hububat Raporu'nda, buğday üreten AB ve Türk çiftçisinin gelirini karşılaştırdı. Karşılaştırmada, Türkiye için ortalama işletme büyüklüğü 61 dekar, dekar başına verim 250 kg. işletme başına üretim de 15 ton 250 kg. olarak kabul edildi. AB'de ise işletme büyüklüğü 174 dekar, dekar başına verim 600 kg. işletme başına üretim ise 104 ton 400 kg. olarak alındı.
Rapora göre AB'de buğdayda müdahale kuruluşunun alım fiyatı, 101.31 avro. Yani AB çiftçisi, ürününü serbest piyasada satamazsa, müdahale kurumuna götürüp 101.31 avrodan satabiliyor. Bu çiftçi ürettiği buğday için FEOGA'dan ayrıca ton başına 63 avro destek alıyor. Sonuçta, Avrupa Birliği'ndeki buğday üretcisinin eline ton başına 164.31 avro para geçiyor.