Buğday krizi TMO'da dengeleri değiştirdi

ANKARA - Kuraklık ve yangınlarla birlikte tüm dünyanın gündemine giren buğday, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) de bu yıl yaptığı tüm hesapları değiştirdi. Bu yılın başında 3.9 milyon ton buğday almayı öngören ofis, alım döneminin sonuna yaklaşılmasına rağmen ancak 900 bin ton buğday alımı yapabildi. Alım miktarı ofisin mali dengelerini de değiştirdi. 

Yurtdışından alamıyor
Ofisin hububat alım miktarı düşük olunca, öngördüğü rakamların çok daha altında bir finansman ihtiyacı oluştu. Hububat alımında ağustos sonu rakamları da netleşti. Eylül ayı başı itibarıyla ofis, 1.9 milyon hububat alımı yaptı. Bu alımın tamamı yurtiçindeki üreticilerden gerçekleştirildi. Ofis, yurtdışından buğday alımı ise yapmıyor. Rakamlara göre 1.9 milyon tonluk hububat alımının 978 bin tonu buğday olurken, 932 bin tonu da arpa-çavdar gibi diğer hububat unsurlarından oluştu.
2010 yılı başlangıcında ise, söz konusu alım miktarı sadece buğday için 3.9 milyon ton olarak belirlenmişti. TMO yetkilileri de, hububat alım döneminin başlangıcında belirledikleri ihracat öncesi ithalat yasağının alım miktarının düşük olmasında etkili olduğunu belirtiyor. Böylece hammadde ihtiyacı olan sanayicilerin direk yerli üreticilerden buğday alımı yaptığını belirten ofis yetkilileri, bu nedenle de ofise gelen miktarın düştüğünü kaydediyor. Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ihracat öncesi hammadde buğday ihtiyacı mayıs ayına kadar ithalat yoluyla karşılanabiliyordu. Ancak iç piyasadaki dengeler olumsuz etkilenebileceği için Mayıs 2011’e  kadar ithalat yasaklanmıştı. 

Finansman ihtiyacı düştü
2010 yılı başlarken, ofisin bu yılki bütçesinin yüzde 61’inin ürün alım finansmanına ayrılması öngörülmüştü. Bu da 3.3 milyar TL’ye denk geliyordu. Ofis alımları finanse etmek için piyasalardan da kredi alımı yolunu seçecekti. Ancak son gelişmeler nedeniyle hububat alımı düşük seyreden ofisin hem finansman ihtiyacı düştü, hem de şu ana kadar kredi kullanması ihtiyacı gündeme gelmedi. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Ankara