Buğdaya 3 kuruş destek

Buğday destekleme alımında taban fiyat açıklamaktan vazgeçen hükümet, destekleme alımında, borsa fiyatını baz alacak. Destekleme küçük çiftçiyle sınırlanırken, TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) ve...

ANKARA - Buğday destekleme alımında taban fiyat açıklamaktan vazgeçen hükümet, destekleme alımında, borsa fiyatını baz alacak. Destekleme küçük çiftçiyle sınırlanırken, TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) ve tüccara satılan buğday için üreticiye kilo başına 3 Ykr (30 bin lira) prim verilecek.
Başbakan Tayyip Erdoğan, hükümetin buğday destekleme politikasını, AKP grup toplantısında açıkladı. Kamunun tarımsal piyasayı düzenleme görevinin görev zararları ile sürdürme anlayışını kabul etmediklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
"Geçmişte fiyat alım politikaları ve görev zararıyla gündeme gelen ve çiftçimizi politikacılara bağlı ve finansman yükü ile karşı karşıya getiren bu ilkel yöntem, artık tarihin karanlık sayfalarına gömüldü."
Bu yıl TMO'nun her çiftçiden maksimum 30 ton alım yapılacağını belirten Erdoğan, ödemenin 10 ton için peşin, kalan 20 ton içinse 30 günde yapılacağını söyledi. Sistemi Radikal'e anlatan Tarım Bakanı Sami Güçlü, TMO'nun bu yıl sadece küçük çiftçiden alım yapacağını, alımda, borsadaki ortalama fiyatın baz alınacağını söyledi. Çiftçiye yapılacak Prim ödemesinin maliyetinin 500-550 trilyon lirayı bulacağı hesaplanıyor. Ancak uygulama ile devletin 400 trilyon liralık vergi geliri elde edeceği de hesaplanıyor.