Buğdayda vurgun tartışması

TBMM KİT Komisyonu, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ihraç kaydıyla sanayici ve ihracatçıya ucuza satılan şeker ve buğdayın ihraç edilmeyip yurtiçinde satıldığı iddialarının Meclis'ten tüm boyutlarıyla araştırılmasını istedi.

ANKARA - TBMM KİT Komisyonu, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ihraç kaydıyla sanayici ve ihracatçıya ucuza satılan şeker ve buğdayın ihraç edilmeyip yurtiçinde satıldığı iddialarının Meclis'ten tüm boyutlarıyla araştırılmasını istedi.
KİT Komisyonu'nda önceki gün Türkiye Şeker Fabrikaları'nın (TŞF), dün de Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) hesaplarının görüşmeleri sırasında hayali ihracat tartışmaları yaşandı. İddialar hem CHP hem de AKP milletvekillerince gündeme getirilirken, komisyon, DİR'in, şeker, buğday gibi tüm alanları kapsayacak şekilde Meclis tarafından araştırılarak, alınacak tedbirlerin belirlenmesi konusunda TBMM Başkanlığı'na tavsiyede bulunulmasını kararlaştırdı.
Görüşmelerde TŞF Genel Müdürü Azmi Aksu, CHP'li Emin Koç'un sorusu üzerine 1997-2005 arasında bu kapsamda ihracatçı-imalatçı firmalara 918.7 bin ton şeker teslim edildiğini, bunun 16.4 bin tonluk kısmının ya ihraç edilmemesi, ya da ihracat taahhüdünün kapatılmaması nedeniyle 34 firmaya dava açıldığını belirtti. Komisyonun dün yaptığı toplantıda TMO'nun hesapları görüşülürken buğdayda da hayali ihracat yapıldığı iddia edildi. CHP'li Koç ve Kemal Sağ, bazı firmaların ihraç kaydıyla kilosunu 14 Ykr'den aldıkları buğdayı yüksek fiyatla iç piyasaya sattığını, Ofis'in bu satışlardan doğan zararının 2005 yılında 900 milyon YTL olduğunu, bu görev zararının 'birilerine kâr' olarak gittiğini savundu. AKP'li Uğur Çetin de ofisin alım politikasın eleştirirken, "Geçen yıl çiftçiden dayak yemedik ama kovalandık. Böyle sürerse ne ofisin önünden, ne de çiftçinin kapısından geçebiliriz" dedi.