Buğdayda yolsuzluk

İhraç kaydıyla ucuz fiyata aldıkları şekeri iç piyasaya satanlara şimdi de hayali buğday ihracatçıları katıldı. Un, makarna, bisküvi ihracatçılarına Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından ucuz fiyata verilen buğdayın, yüksek fiyata iç piyasada satıldığı iddia edildi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - İhraç kaydıyla ucuz fiyata aldıkları şekeri iç piyasaya satanlara şimdi de hayali buğday ihracatçıları katıldı. Un, makarna, bisküvi ihracatçılarına Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından ucuz fiyata verilen buğdayın, yüksek fiyata iç piyasada satıldığı iddia edildi. TMO ticaret borsalarını uyararak önlem almalarını isterken, CHP'li Atilla Kart konuyu Meclis gündemine getirdi.
TMO, yurtiçinde tonu 300 dolar olan buğdayı, un, makarna, bisküvi ihracatçılarını desteklemek amacıyla, dünya fiyatlarından satıyor. Fiyat, buğdayın cins ve özelliklerine göre 130-140 dolar arasında değişiyor. Ancak, bazı kişilerin, ihraç kaydıyla aldığı buğdayı iç piyasada sattığı ileri sürülüyor.
TMO'dan uyarı
Stokları eritmek amacıyla sektöre yapılan teslimatının 1.4 milyon ton olduğunu belirten TMO Genel Müdürvekili İsmail Kemaloğlu, 7 Nisan 2005'te ticaret borsalarına faks mesajı gönderdi. Mesajda, Dahilde İşleme İzin Belgesi'ne (DİİB) sahip kişi ve kuruluşlara 'mamul madde' ihracatına yönelik olarak dünya fiyatları da dikkate alınarak belirlenen fiyatlar üzerinden satılan buğdayın, bazı firmalarca mamul madde ihracatında kullanılmayıp iç piyasada satıldığının belirlendiğini belirtti. Söz konusu buğdayın iç piyasada satışının yasadışı olduğu vurgulanan yazıda, "Kurumumuzdan DİİB kapsamında buğday alan ve bunları iç piyasaya pazarlayarak dengeleri bozan belge sahibi kişi ve kuruluşların takip edilerek, gerekli işlemler yapılmak üzere genel müdürlüğümüze bildirilmesini rica ederiz" denildi. Buğdaydaki hayali ihracatı Meclis gündemine taşıyan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, kendisine yazılı ulaşan bilgilere göre, Eşmekaya (Aksaray), Horozlu ve Çumra (Konya) TMO'dan ihraç kayıtlı alınan buğdayların, Konya Ticaret Borsası'nda esnafa satıldığını belirtti.
Kart, ilgili ofislerin ve Konya Ticaret Borsası'nın kayıtlarından yapılacak inceleme sonucunda tespit edilecek plaka kayıtlarıyla durumun çok net ve hemen anlaşılabileceğini vurguladı. Kart, aynı durumun Ankara, Adapazarı ve Bolu'daki entegre yem fabrikalarında da meydana geldiğini ileri sürdü.
Kart, Tarım Bakanı Sami Güçlü'ye yönelttiği önergesinde ise şu sorulara yanıt istedi: "Denetim görevini yapmakla sorumlu olan kamu görevlilerinin, bu açık sorumsuz tavırları ve görevden kaçan anlayışları karşısında, gerekli idari ve adli süreci ne zaman başlatacaksınız? TMO'nun 7 Nisan 2005 tarihli evrakın gereği neden hakkıyla yapılmamaktadır? Yurtiçinde satılan mahsulün tutarı ve sağlanan haksız kazanç miktarı nedir?"