Bülend Özaydınlı: Paniklemeye gerek yok

Koç Holding İcra Kurulu Başkanı (CEO) Bülend Özaydınlı, "Cari açık, Türkiye açısından önemli bir husus olmakla beraber paniklememize neden olacak bir durumda değil" dedi.

İSTANBUL - Koç Holding İcra Kurulu Başkanı (CEO) Bülend Özaydınlı, "Cari açık, Türkiye açısından önemli bir husus olmakla beraber paniklememize neden olacak bir durumda değil" dedi. Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nce (YASED) düzenlenen 'Küresel Sermaye: Efsaneler ve Gerçekler' konulu konferansta konuşan Özaydınlı, Türkiye'nin şu anda yabancı sermaye konusunda ciddi bir fırsat yakaladığı görüşünü aktardı.
Yapılan bir araştırma sonucuna göre, Türkiye'nin 2005-2050 yılları arasında dolar bazında GSMH'de yüzde 5,6 ortalama büyümeyle dünyanın en hızlı büyüyen 4. ülkesi olmasının beklendiğini kaydeden Özaydınlı, diğer ülkelerin sırasıyla Hindistan, Endonezya ve Çin olacağını söyledi.
Özaydınlı, Türkiye'nin yabancı sermaye için cazip alternatifler sunduğunu ifade ederek, bunun nedenlerini, sürdürülebilir büyüme dinamikleri, düşük penetrasyon oranları, azalan kırılganlık ve risk primi, derinleşen sermaye piyasaları, jeopolitik konum, genç nüfus ve AB ile müzakere süreci olarak sıraladı. Özaydınlı, cari açık büyümesine rağmen, toplam sermaye girişlerinin cari açığın iki katına ulaştığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Cari açık Türkiye açısından önemli olmakla beraber paniklememize neden olacak durumda değil. Doğrudan yabancı yatırımların cari açığı karşılama oranı 2003'te yüzde 22 iken geçen yıl bu oran yüzde 38'e ulaşmıştır."
2005'te yabancı sermayeli firma sayısının 2 bin 825'e çıktığını, 2005'te 9 milyar dolar yabancı sermaye girişi olduğunu belirten Özaydınlı, bu miktarın artışında son iki yılda yapılan özelleştirmelerin payının büyük olduğunu, 3 yıl içinde 18 milyar dolarlık özelleştirme geliri elde edildiğini söyledi. Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany de, Türkiye'nin uzun vadeli çıkarının uzun vadeli yatırımdan geçtiğini belirterek, "Türkiye, yatırımcıyı uzun süreli kendine bağlamalı" dedi.
Doany: Kapkaç yok
Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Doany, Türkiye'deki yatırımlarının 'kapkaç' yatırımı olmadığına işaret ederek, ihale süreçlerinin net olması ve hukukun işleyişinin yabancı yatırımcı için önemli bir etken olduğunu vurguladı. Yabancı şirketlerin yasaya aykırı bir şey yapmak istemediğini, bu konuda yerli şirketten daha kırılgan olduklarını belirten Doany, hukukta belirsizlik olduğunda yabancı şirketlerin daha az risk almak istediklerini ifade etti.
'Türkiye'de yatırımın tam zamanı'
Türkiye'nin geleceğine inandıklarını kaydeden Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Doany, şöyle konuştu: "Türkiye'de yatırım yapmanın şimdi tam zamanı.
Yerel yatırımcılara da buna destek olmayı öneririm. Aslında yabancı ve yerli yatırımcı arasında fark yok. Biz ulusal ekonominin çıkarına hizmet eden yabancı bir yatırımcıyız. Buraya en az 5 yıllık bir yatırım yapıyoruz." Soruları da yanıtlayan Doany, televizyon haberlerinin kendisini endişelendirip endişelendirmediğinin sorulması üzerine, Türkiye'nin yüksek riski olan bir ülke olmadığını belirterek, "Ülkenin geleceği parlak. O yüzden günlük haberler beni endişelendirmiyor" dedi. Doany, Türkiye'deki vergi oranlarının yüksekliğine de işaret ederek, gelirin büyük kısmının devlete gittiğini söyledi.