Bulgaristan yatırımı dünya ikinciliği getirdi

Şişecam'ın, Bulgaristan'ın Targovishte kentinde gerçekleştirdiği yatırımın cam ev eşyası fırınının ilk ateşlemesi dün yapıldı.

İSTANBUL - Şişecam'ın, Bulgaristan'ın Targovishte kentinde gerçekleştirdiği yatırımın cam ev eşyası fırınının ilk ateşlemesi dün yapıldı. Şişecam'dan yapılan açıklamada, 7 Temmuz 2004'te Türkiye ve Bulgaristan başbakanlarının temelini birlikte attığı tesisin ilk fırınının ateşlendiği belirtildi. Açıklamada Şişecam Topluluğu'nun, başlattığı sınır ötesi yatırımları arasında yer alan Bulgaristan'daki düz cam ve cam ev eşyası fabrikaları yatırımında ilk sonuçlara ulaşıldığı belirtilerek, tesisin projede öngörüldüğü gibi 15 Ağustos'ta üretime alınacağı kaydedildi.
Açıklamada, şunlara yer verildi: "Bulgaristan Targovishte'de temeli atılan dev cam eşyası fabrikası ve düz cam fabrikası yatırımlarından, Türkiye'nin uluslararası markası olan Paşabahçe ürünlerinin üretileceği cam ev eşyası fabrikası, söz verildiği gibi 12 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak, üretime geçiş için cam fırını bugün ateşlenmektedir. Cam ev eşyası fırını kademeli olarak ısıtılacak, 15 Ağustos'tan itibaren ise ticari üretime geçilecektir."
Avrupa'da ikinci büyük üretici konumundaki Paşabahçe'nin, Bulgaristan Cam Ev Eşyası Fabrikası'nda kurulan sekiz üretim hatlı yeni fırınla dünya genelinde de sektörde ikinciliğe yerleştiği açıklandı. Toplam yatırımı 75 milyon dolar düzeyinde olan Şişecam'ın yeni fabrikasında yılda 235 milyon adet Paşabahçe ürünü üretileceği ve 55 milyon dolar ciro elde edileceği aktarıldı.
Öte yandan Şişecam'ın düz cam üreticisi Trakya Cam, Bursa'da planladığı 120 milyon dolarlık düzcam fabrikasının yanına, yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda artan kaplamalı cam talebini karşılamak için 37.9 milyon dolarlık yeni bir kaplama hattı kurmaya karar verdi. Yapılan açıklamaya göre 2007'nin ikinci çeyreğinde devreye girecek tesis 220 bin ton üretim kapasiteli olacak.