Bundesbank'tan Türkiye'ye 'manav' özrü

Bundesbank'tan Türkiye'ye 'manav' özrü
Bundesbank'tan Türkiye'ye 'manav' özrü

Başkan Yılmaz, TBMM Plan Bütçe Komisyonu?nda üç saat süren bir sunum yaptı.

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, 'Geri zekâlı Türkler' diyerek şimşekleri üzerine çeken Alman Merkez Bankası üyesi adına kendisinden özür dilendiğini söyledi

ANKARA - Alman Merkez Bankası (Bundesbank) Yönetim Kurulu üyesi  Thilo Sarrazin’in, “Geri zekâlı Türkler manavlıktan başka bir şey yapamaz” sözleri ekonomi camiasında bomba etkisi yaratırken, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Alman Merkez Bankası’ndan bir yetkilinin kendisini arayarak bu sözlerden dolayı özür dilendiğini açıkladı.
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine dünya ve Türkiye ekonomisine yönelik gelişmeler hakkında bilgi verdi. Basına kapalı toplantıda Sarrazin’in Türklere yönelik sözlerinin komisyon üyelerince gündeme getirilmesi üzerine Başkan Yılmaz, Alman Merkez Bankası’nın ‘özür dileklerinin iletildiğini’ kaydetti.
Yılmaz’ın 3 saat süren sunumunda KOBİ’lerin finans darboğazında olduğu vurgulanırken, kredi borcunu zamanında ödemeyen firmaların artış gösterdiği ve kredi borcu en fazla temerrüde düşen sektörlerin başında tekstil ve gıdanın geldiği kaydedildi. Sunuşta, Türkiye’de iktisadi faaliyetlerdeki toparlanmanın başladığına işaret edilirken, “Son iktisadi veriler, durgunluktan çıkışın yavaş ve kademeli olacağını ve açığın 2012 yılına kadar süreceğini göstermektedir” denildi. 

Yatırımlarda canlanma yok
Türkiye’ye yönelik tespitlere de yer verilen sunuşta, ÖTV ve KDV indirimlerinin iç piyasayı canlandırmasına karşın, özel sektör yatırımlarında talepteki gerilemenin devam ettiği aktarıldı. Sunuşta, “İç ve dış talep yetersizliği firmaların üretimini kısıtlamaya devam etmektedir. Yatırım göstergeleri, önümüzdeki dönemde yatırım talebinde belirgin bir canlanmaya işaret etmemektedir” denildi.

Temerrüde düşen firma sayısı artıyor
Sunumda KOBİ’lerin krizin ardından artan krediye ulaşma sorunlarına yer verilirken, “Küresel likidite daralması ve kredi standartlarının sıkılaşmasıyla birlikte KOBİ kredilerinde ortaya çıkan durgun görünüm devam etmektedir” denildi. Ayrıca Sunuşta, bankalara olan kredi borcunu ödemeyip temerrüde düşen firma sayısının son bir yıl içinde belirgin şekilde arttığı vurgulanarak, Ağustos 2008’de toplam kredi tutarının yüzde 8.1’i temerrüde düşerken, bu oranın Ağustos 2009’da yüzde 10.8’e yükseldiği belirtildi. Sunuşa göre, en fazla temerrüde düşen sektörlerin başında tekstil ve tekstil ürünleri ile gıda, meşrubat ve tütün sanayi geldi. Sununa göre, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenleme kapsamında yapılandırılan borç tutarı, takipteki alacakların yüzde 45’ine ulaştı. 

Tedbirlerin içi doldurulmalı
Sunumunda komisyon üyelerinin sorularını da yanıtlayan Yılmaz, Orta Vadeli Plan’daki tedbirlerin iyi olduğunu ancak içinin doldurulması gerektiği uyarısında bulundu. Yılmaz, komisyon üyelerine “Alınan tedbirler, para politikası ile uyumlu. Tedbirlerin içinin doldurulmasına göre para politikası kararları ve faizleri gözden geçiririz” dedi. (Radikal)