Burgaz akşamcılar için santral kurdu

Burgaz Alkollü İçkiler AŞ, enerji kesintilerinin neden olduğu üretim sıkıntılarını gidermek amacıyla Burgaz Elektrik AŞ'yi kurdu.

İSTANBUL - Burgaz Alkollü İçkiler AŞ, enerji kesintilerinin neden olduğu üretim sıkıntılarını gidermek amacıyla Burgaz Elektrik AŞ'yi kurdu. Burgaz Alkollü İçkilerin Lüleburgaz'daki tesislerinin yanında, tamamı öz sermaye ile otoprodüktör sıfatında kurulan Burgaz Elektrik AŞ, Burgaz Alkollü İçkilerin ihtiyacı olan elektrik ve buharı kesintisiz olarak üretecek. Tesiste, hem kesintisiz enerji hem de piyasa fiyatlarından daha avantajlı bir şekilde buhar ve elektrik kullanımı sağlanacak.
Toplam yatırım miktarı 7 milyon avro olan tesisin, 53 ayda kendini amorti etmesi planlanıyor. Burgaz Elektrik şirketinin genel müdürü Metin Pelister, son dönemdeki elektrik kesintilerinden şirketlerinin de nasibini aldığını, enerjinin kendileri için önemli bir girdi olduğunu ve Türkiye'de giderek pahalı bir hale geldiğinin altını çizdi.
Pelister, "Biz de geleceği düşünerek enerji nedeniyle oluşabilecek herhangi bir üretim kesintisine meydan vermemek için böyle bir yatırıma girdik. Kesinti ihracatımızı da çok ciddi etkiler. Enerji kesintilerini yaşamak istemiyoruz. 24 saat kesintisiz enerjiye ihtiyacımız var" diye konuştu.
Tesis kâr merkezi olacak
Pelister, Burgaz Elektrik'in, Burgaz Alkollü İçkiler'in ihtiyacından fazla üretilecek buhar ve elektrik enerjisini çevredeki diğer sanayi kuruluşlarına satılacağını belirterek, şunları söyledi: "Lüleburgaz'daki tesisin çevresinde bira ve tekstil fabrikaları var. Elektrik ve buhara ihtiyaç duydukları için birkaç ay sonra onlara da satacağız. Tesis, ileride bizim için kâr merkezi olacak. Üretim kapasitemizi artırma olanağı var. Tesisteki elektrik ve buhar üretiminin yüzde 50'sini satabilir hale geleceğiz."