Burgaz: Bir sahte bandrol bile bulamadılar

Burgaz: Bir sahte bandrol bile bulamadılar
Burgaz: Bir sahte bandrol bile bulamadılar

Hüseyin Özarslan (soldan sağa), Sinan Katnaş ve Habib Kurt iddiaları cevapladı.

İSTANBUL - Burgaz Alkollü İçkiler Genel Müdürü Habib Kurt, sahte bandrol iddialarıyla ilgili, “Bugüne kadar yapılan bütün denetim ve kontrollerde bir adet dahi sahte bandrole rastlanmamıştır. Ancak, hatalı ambalaj tanımlanmış olan bandroller tespit edildi” dedi. Kurt, şirkete yönelik iddialarla ilgili olarak, şirketin yönetim kurulu başkanı Sinan Katnaş’ın da katılımıyla bir toplantı düzenledi. Kurt, alkollü içkilerde bandrol uygulamasının 2007 yılında başladığını hatırlattı. 

Bandrollerde ürün bilgisi yok

Bu bandrollerde hacim ve ürünle ilgili bilgilerin yer almadığını ifade eden Kurt, 10 Temmuz 2008 tarihinden 15 Ocak 2009 tarihine kadar üretim esnasında bandroller üzerine gözle görülemeyecek bir kodlama ile hacim ve nitelik bilgilerinin kodlanmaya başlandığını kaydetti. Son derece komplike olan bu sistemde kendilerinde ve diğer üretici firmalarda insan faktörüne dayalı kodlama yanlışlarının olduğunu dile getiren Kurt, üretici firmaların hiçbirinde bandrolün kontrol edilmesi için gerekli okuma cihazlarının mevcut olmadığını öne sürdü.
Son zamanlarda basında ‘Burgaz’ın sahte bandrol kullandığı’ yönünde çıkan haberlerin asılsız ve dayanaksız suçlamalar olduğunu savunan Kurt, şöyle dedi: “Fabrika depolarımız ve bayi depolarımızda artık rutin halde neredeyse her hafta denetim ve kontroller yapılmaktadır. Bugüne kadar yapılan bütün denetim ve kontrollerde bir adet dahi sahte bandrole rastlanmamıştır” (Radikal)