Burger King 3.2 milyar dolara satılıyor

İSTANBUL - 3G Capital isimli çok ortaklı yatırım fonu, ABD’nin ikinci büyük hamburger zinciri Burger King’i hisse başına 24 dolar bedelle satın almak üzere anlaştı. Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, satın almanın toplam maliyeti 3.26 milyar dolar olacak. Satın alma işleminin bu yılın son çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. 3G ile anlaşma kapsamında Burger King’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su John Chidsey yeni şirketin yönetim kurulu eşbaşkanı olacak. 3G Yönetici Ortağı Alex Behring de diğer eşbaşkan olarak görev yapacak. Satış haberinin ardından Burger King’in hisseleri yüzde 23 oranında değer kazanarak 23.20 dolara yükseldi. Her iki şirket de konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.
Piyasa değeri yaklaşık 2.3 milyar dolar olan Burger King, dünya çapında 75 ülkede 12 binden fazla noktada faaliyet gösteriyor.
Borsaya 2006 yılında açılan Burger King, 2002 yılında Diageo PLC şirketinden TPG Capital LLC, Bain Capital LLC ve Goldman Sachs Capital Partners liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından 1.5 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı. Bu grup şirketin hâlâ yüzde 31’ini elinde bulunduruyor ve yönetim kurulunda da önemli oranda temsil yetkisine sahip.
Şirket geçen hafta, 2010 mali yılı içerisinde küresel satışlarının yüzde 2.3 gerilediğini açıklamıştı. 12 bin 100 noktada hizmet veren ve ABD’de özellikle genç erkekler tarafından tercih edilen Burger King, ekonomik kriz nedeniyle bu en önemli müşteri grubunda azalma yaşayınca sorunlu günler de kapıya dayandı. (Radikal)


    ETİKETLER:

    İstanbul