Bürokrasi TIR durdurdu

Türkiye'ye girmeye çalışan yüzlerce Türk TIR'ı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün bürokratik engeline takıldı. Genel Müdürlük, 117 taşımacılık şirketine ait yüzlerce TIR'a...

İSTANBUL - Türkiye'ye girmeye çalışan yüzlerce Türk TIR'ı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün bürokratik engeline takıldı. Genel Müdürlük, 117 taşımacılık şirketine ait yüzlerce TIR'a, yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne uymadıkları gerekçesiyle yurda giriş izni vermedi.
Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nden (UND) yapılan açıklamada konuya ilişkin şu bilgilere yer verildi: "Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, yeni yönetmelikte yer alan 'sermaye artırımı ile ilgili bildirim prosedürünü' unutmuş olmak gibi basit gerekçelerin yer aldığı 117 şirketin yetki belgesini iptal etmiş veya geçersiz saymıştır. Yönetmeliğin yanlış yorumlanması sebebiyle Dünyada eşine rastlanılamayacak bürokratik yükümlülükler nakliyecinin faaliyetini imkânsız hale getirdi. Belgesi iptal edilen kuruluşlara ait araçlarının gümrük kapılarından çıkışları yasaklanmış olması sonucunda aynı kuruluşlara ait yurtdışında seferde bulunan araçların Türkiye'ye girişleri bugün için imkânsız hale gelmiştir. Yeni uygulama sonucunda yüzlerce TIR ve tonlarca ihraç-ithal malı ülkeye girememekte veya çıkış yapamamaktadır."
UND yetkilileri, sıkıntılar konusunda yetkilileri uyardıklarını ve kamu ile işbirliği içinde çalışmaya gayret ettiklerini belirterek, "Haksız ve keyfi uygulamaların sektöre zarar vermemesi, ülke ekonomisinin yaşanan gelişmelerden zarar görmemesi için çaba sarf etmek konu ile ilgili tüm kesimlerin olduğu gibi UND'nin de öncelikli görevidir. Kamu, bürokratik uygulamalar ile sektöre darbe vurmaktadır. Nakliyecilerin talepleri ile ilgili olarak mahkemelerimiz yürütmeyi durdurma kararı vermiş durumdadır. Ancak geçen süre içinde doğacak zararın sorumlusu bürokrasi olacaktır" dedi.