Bursa'da dev yatırım

Fiat yöneticisi Marchionne (solda), Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Koç, Tofaş yöneticisi Avesani ve PSA Peugeut Citroen yöneticisi Folz, Bursa'da ticari araç üretimi için 350 milyon dolarlık anlaşmayı imzaladı. 3 bin kişiye iş sağlayacak projede üretilen aracın lisansı Tofaş'ta olacak.

İSTANBUL - Fiat, PSA Peugeot Citroen ve Tofaş yeni bir hafif ticari araç geliştirilmesi ve üretimi konusunda işbirliği anlaşması imzaladı. 'Minicargo projesi' isimli yatırım anlaşmasının imza törenine, Fiat SpA ve Fiat Auto SpA İcra Kurulu Başkanı (CEO) Sergio Marchionne, PSA Peugeot Citroen CEO'su Jean-Martin Folz, Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Tofaş CEO'su Diego Avesani katıldı.
Kapasite artacak
Tofaş Bursa fabrikasında yılda 135 bin adet olarak üretilecek yeni hafif ticari aracın üçte ikisi PSA Peugeot Citroen, üçte biri Tofaş'ın ihtiyacı dahil Fiat tarafından kullanılacak. 2008 yılında satışa sunulması planlanan yeni Minicargo, Fiat ve Peugeot Citroen'in hali hazırdaki ürün yelpazesini genişletecek. Yeni bir platform üzerinde yapılacak geliştirme ve üretimden tamamıyla Tofaş sorumlu olacak. Aracın lisansı da Tofaş'ın olacak. Tofaş, şu anda yüzde 55 kapasite kullanım oranı ile çalışıyor. Minicargo üretimi gerçekleştiğinde kapasitenin tamamı kullanılacak. Yıllık 250 bin adet olan kapasite 2008 yılında 300 bin adete çıkacak. Yeni yatırımla Tofaş 3 bin kişilik istihdam yaratacak. Bu aşamada PSA Peugeot Citroen ve Fiat'ın aktif destekleri alınacak.
AR-GE ve üretime başlangıç maliyetleri dahil olmak üzere tyatırımın 350 milyon Avro'ya malolacağı öngörülüyor. Yatırım finansmanını Tofaş tek başına kredi yoluyla karşılayacak.
Sergio Marchionne: Hükümet desteği şart
Fiat SpA ve Fiat Auto SpA CEO'su Sergio Marchionne, "Bu ortaklık Fiat'ın Türk piyasasına olan güveninin ve Koç Holding'le uzun zamandır süre gelen başarılı ortaklığının sonucudur. PSA Peugeot Citroen ile hafif ticari araç ve çok amaçlı araçlardaki işbirliği de ortaklıkta etkili. Fiat Türkiye'yi ve Türk otomotiv sanayiini, iç piyasalarının bir bütünü, parçası olarak görüyor. Hafif ticari araçlar bizim için çok önemli. Minicargo Fiat Punto Van ile daha geleneksel olan daha küçük Vanlar arasında bir kategoride yer alacak" dedi.
Marchionne, hafif ticari araç segmentinde Türkiye'de üretilen Fiat Doblo'nun Avrupa pazarlarına sunulduğunu anımsatarak, gelecekte küçük hafif Vanlarda Avrupa'da önemli gelişme beklediklerini aktardı. Marchionne, "Bu segmentin yıllık üretimi 200 bin adete çıkacak. Tüm tarafların desteği ile hedeflerimize ulaşacağız" diye konuştu. Marchionne, şöyle konuştu: "Amacımız farklı kültürlerin en iyi taraflarından yararlanabilmek. Koç şirketine çok teşekkür etmek istiyorum. Türk piyasasında bize çok şey öğrettiler. Evimizde hissetmemizi sağladılar."
'Artık daha da özgürüz'
Marchionne, Avrupa'da otomotiv yatırımı çekme konusunda ciddi bir rekabetin oluştuğunu belirterek, hükümetin desteği olmadan sektörün gelişmesinin mümkün olmadığını, Türkiye'de de bunun için devlet desteği gerektiğini söyledi. Kısa süre önce GM ile ortaklığını bitiren şirketin CEO'su Marchionne, ortaklık çalışmalarına ilişkin bir soru üzerine şu yanıtı verdi: "Diğer bağlayıcı ortaklıklarımızdan ayrıldığımız ve bağımsız hale geldiğimiz için daha da özgürüz. Ekonomik anlamda fizibilite varsa ortaklıklar ve işbirliği mutlaka düşünülecektir."
Fiat, Koç'la 1968 yılından bu yana ortak. Şirketin PSA Peuguet Citroen ile işbirliği ise 1978'e dayanıyor. İki şirket hafif ticari araçların üretimi konusunda ortak.
'Koç İtalyanları çekiyor'
Fiat'ın kurucusu Agnelli ailesinin şirketteki veliahtı John Elkann da imza töreni için Türkiye'ye geldi.Torun Agnelli, şirketin yönetim kurulu başkan yardımcılığını yapıyor. Agnelli ailesi yüzde 30'la Fiat'ın en büyük hissedarı. Jonh Elkann, yabancı yatırım açısından Türkiye'nin geçen yıl çok iyi bir performans gösterdiğini bunun devamına bakılacağını söyledi. Elkann, "Fiat Türkiye'ye yatırım konusunda önde giden şirketlerden. Koç, İtalyanları Türkiye'ye yatırım konusunda başarıyla etkiliyor" dedi.
Elkann, Türkiye'nin AB sürecinde İtalya'nın desteğinin ve Başbakan Erdoğan ile İtalya Başbakanı Berlusconi arasındaki diyaloğu ise şöyle yorumladı: "Artık arkadaş değil aile sayılırlar. Berlusconi, Erdoğan'ın oğlunun nikah şahitliğini yaptı." Elkann, bugün 29 yaşın giriyor.
İhracattan yılda 1 milyar dolar
Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Avrupa'da üç farklı marka altında satılacak Minicargo projesinde Tofaş'ın 8 yılda yaklaşık 1 milyon araç üreteceğini ve yıllık 1 milyar dolar civarında ihracat geliri sağlanacağını belirtti.
Koç, Türkiye'nin politik istikrar, ekonomide yaşanan önemli gelişmeler, yaklaşmakta olan AB üyelik müzakereleri ve gerçekleştirilen yapısal reformlar ile bir yatırım merkezi olmayı başardığını vurguladı. Son 10 yılda Türkiye'nin otomotiv ihracatının 10 kattan fazla artarak 800 milyon dolardan 2004'te 10 milyar dolara ulaştığını belirten Koç, araç ihracatının da 35 kat büyüdüğünü vurgulayarak, "Tofaş'ın bu büyümede lider olduğunu da söylemekten gurur duyarım" dedi. Koç, Tofaş'ın iki global oyuncunun ortak aracını üretecek ilk şirket ve global ortağı için üretim üssü olmayı başaran ilk yerli üretici firma kimliğine sahip olduğuna dikkat çekti. Minicargo projesine Tofaş 350 milyon avro yatırım yapacak ve 8 yıl boyunca yılda 135 bin adet üretim gerçekleştirecek. Bu dönemde yaklaşık 1 milyon araç üretilecek ve yıllık 1 milyar dolar civarında ihracat geliri sağlanacak.
Koç, geçen yıl Türkiye'nin otomobil üretimi ve ihracatının yüzde 44'ünü gerçekleştirdiklerine değinerek, şöyle konuştu: "Koç Grubu 2010 yılına kadar 1 milyon araç üretmeyi hedefliyor. Minicargo projesi, bu hedefe ulaşılmasında önemli bir katkı sağlayacak."
Partner'i etkilemeyecek
PSA Peugeot Citroen CEO'su Jean-Martin Folz, Türkiye'de yüzde 8.2'lik pazar payına sahip olduklarını, dünyada geçen yıl toplam 3 milyon 375 bin araç sattıklarını ve 56.8 milyar avro satış rakamı elde ettiklerini belirtti. Folz, Avrupa'da beş yılda iki kat büyüdüklerini ve yüzde 19'luk paya sahip olduklarını belirterek, Türkiye'nin de içinde olduğu Orta ve Doğu Avrupa ile Çin'de de büyümeye devam ettiklerini ifade etti. Minicargo projesinin kendine özgü bir ortaklık olduğuna işaret eden Folz, ''Bir tarafta kendi bağımsızlığımızı korurken, diğer taraftan işbirliğimizi sürdüreceğiz. Folz, Türkiye'de Karsan tarafından üretilen Peugeot Partner'in durumuyla ilgili hiçbir değişikliğin olmadığını da belirtti.
Doblo'ya devam
Tofaş CEO'su Diego Avesani anlaşmanın Türk otomotiv sektörünün ulaştığı yüksek standart ve kalitenin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Avesani, Tofaş'ın kurulduğu 1968 yılından bugüne kadar 2 milyondan fazla araç ürettiğine değinerek, Doblo projesi sayesinde 2000 yılından bu yana farklı bir seviyeye ulaşan Tofaş'ın, günümüzde Fiat'ın en önemli fabrikalarından biri haline geldiğini belirtti. Avesani, Minicargo'nun yüzde 95'ini ihraç edecek olan Tofaş'ın böylece Türkiye'nin lider ihracatçısı konumuna geleceğini belirtti. Diego Avesani, Minicargo'nun üretimine 2007 yılının son çeyreğinde başlanacağını, Doblo'nun üretimine devam edileceğini söyledi.