Bursa'da doğdu, ismi 'Linea' oldu

Merakla beklenen Fiat'ın yeni otomobili Linea, 2007'nin ikinci yarısından itibaren Avrupa'da ve dünyada satışa sunulacak. İsminin Türkçe olup olmayacağı üzerine uzunca bir süre tartışılan yeni araç için uluslararası bir isimde karar kılındı.

İSTANBUL - Merakla beklenen Fiat'ın yeni otomobili Linea, 2007'nin ikinci yarısından itibaren Avrupa'da ve dünyada satışa sunulacak. İsminin Türkçe olup olmayacağı üzerine uzunca bir süre tartışılan yeni araç için uluslararası bir isimde karar kılındı. İngilizcede çizgi, satır anlamına gelen 'Line' sözcüğünün İspanyolca ve İtalyancadaki karşılığı 'Linea'...
Yeni araçtan Fiat Auto ve Koç Holding ortaklığı ile Tofaş'ın Bursa'daki fabrikasında yılda 60 bin adet üretilecek. 170 milyon avro yatırımla yollara çıkacak olan Fiat Linea, zaman içinde Fiat tarafından başka ülkelerde de üretilecek. Fiat Linea'nın prototipi dünyada ilk kez 2 Kasım 2006'da başlayacak İstanbul Autoshow'da sergilenecek.
Yapılan açıklamada, tasarımı Fiat Style Centre tesislerinde yapılan Linea'da dış görünüşüyle uyum sağlayan iç hacminin tasarımına da en az dış çizgiler kadar özen gösterildiği belirtildi.
Uzunluğu 4.56 metre, genişliği 1.73 metre, yüksekliği 1.5 metre, aks mesafesi ise 2.6 metre olan araç aynı zamanda 500 litrelik bagaja sahip. Fiat Linea'nın pazara farklı versiyonları da sunulacak. Otomobilin içindeki çeşitli bilgilendirme ve iletişim sistemleri, Linea'nın, kendinden üst sınıflardaki araçlara özgü özellikleri arasında sayılıyor.
Fiat çok iddialı
Fiat'tan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Linea'da kullanılan parça ve sistemler, sürücünün ve yolcuların emniyetini koruyor. Yeni otomobilin geniş bir yelpazeye yayılan dizel ve benzinli motor seçenekleriyle performansı; düşük yakıt tüketimini ve çevre koruma özelliğini bir arada sunuyor. Linea'nın çeşitli ekipman seçeneklerinin tamamı, mümkün olan fiyat dengesini sunmakla kalmıyor, beklentileri karşılıyor."'Türkler de isim seçimine katıldı'
Fiat, isminin 'Türkçe olup olmayacağı' basında bir süre tartışılan yeni araca 'Linea' adının verilmesini şöyle açıklıyor: "Linea, Türk otomobilseverler ile karşılaşmadan önce çok özel bir isimlendirme sürecinden geçti. Türkiye'nin dört bir yanından gelen 200'ü aşkın isim önerisi kısıtlı sayıda Türk tüketici grubu tarafından değerlendirildi. Seçilen yedi isim İtalya merkez ofisinde diğer ülkelerin teklifleri ile birlikte müşteri grubunun beğenilerine sunuldu. Aralarında Türklerin yanı sıra Brezilya, AB ülkeleri ve Doğu Avrupa ülke vatandaşlarının bulunduğu müşteri grubu en beğendikleri isimleri seçti. Türklerin de favorisi olan Linea oylamadan birincilikle çıktı."