Bursa'da Renault işçileri kazandı

Bursa'da Renault işçileri kazandı
Bursa'da Renault işçileri kazandı
Bursa'da daha iyi bir sözleşme imzalanması için mücadele eden işçilerden 16'sının işten atılması üzerine başlayan eylemler işçilerin zaferiyle sonuçlandı. Atılan işçiler geri alındı.

RADİKAL - Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Oyak Renault Fabrikası'nda, işçilerin yeni toplu sözleşme talebinde bulunması için eylemler devam ederken, dün gece 16 işçinin giriş kartları okunmayarak fabrikaya alınmaması tepkilere neden oldu. Vardiyadaki işçiler iş bırakıp eylem yaparken, saat 24.00 vardiyasına gelenler de işbaşı yapmadı. İşçilerle görüşen fabrika yöneticileri, 16 işçinin işbaşı yapacağı ve ücret artışlarıyla ilgili Fransa ’daki şirket yöneticileriyle görüşüleceği sözü verince durum normale döndü.

Metal sektöründe,  Bosch’ta imzalanan toplu iş sözleşmesinin ardından aralarında Oyak Renault, Tofaş ve Coşkunöz gibi fabrikalarda çalışan işçiler de yeni toplu sözleşme istedi. Oyak Renault fabrikası önünde dün bazı işçilerin Türk Metal Sendikası'ndan istifa etmesi üzerine tırmanan gerginlik, saat 24.00 vardiyasına da yansıdı. 16 işçinin kartlarının okunmayarak fabrikaya girememesi üzerine hem vardiyaya giren işçiler, hem de görev başında olanlar eylem yaptı.

FRANSIZ DİREKTÖR KONUŞTU, EYLEM SONA ERDİ

Vardiyadaki işçilerin işi bırakarak vardiyadan ayrılmaması üzerine, fabrikanın Fransız direktörü işçi temsilcileri ile görüşme yaptı. İşçileri dinleyen fabrika yöneticileri 16 işçinin işe geri alınacağını, Türk Metal Sendikası yöneticilerinin fabrikaya giremeyeceğini bildirdi. Ayrıca ücret artışları konusunun Fransa'daki merkezle görüşüleceğini bildiren yöneticiler, bu konuda 15 gün süre istedi.

Görüşmenin ardından vardiyadaki işçiler fabrikadan ayrılırken, aralarında kartları okunmayan 16 işçinin de bulunduğu 24.00 vardiyası işçileri işbaşı yaptı. Bu gelişme üzerine bir süreden beri eylem yapan Renault işçileri 20 Mayıs’a kadar bekleme kararı aldı.

BOSCH İŞÇİLERİ DAHA FAZLA ZAM ALINCA

Birleşik Metal Sendikası Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci, başta Renault olmak üzere metal sektöründeki sıkıntıları yakından takip ettiklerini belirterek şunları söyledi:

"Birleşik Metal olarak biz grup sözleşmesine imza koymamıştık ve bizim yetkili olduğumuz fabrikalarda greve gidildi. Ardından Bakanlar Kurulu kararıyla da bu grev durduruldu. Ancak grup sözleşmesi içinde yer alan, Türk Metal Sendikası'nın yetkili olduğu Bocsh’taki sözleşme nisan ayında imzalanınca gerginlik başladı. Çünkü Bosch işçileri daha fazla zam alınca, diğer metal işçileri buna karşı çıkarak yeni sözleşme imzalanmasını istedi. Renault işçileri sendikaya 5 Mayıs’a kadar süre tanımıştı. Dün süre dolunca istifalar başladı. İstifa eden işçilere saldırılar oldu."

Dün gece Renault fabrikasındaki işçilerin dünkü gerginlik yüzünden işe alınmadığını savunan Ekinci, işçilerin Fransa’dan gelecek yanıt için 20 Mayıs’a kadar bekleyeceklerini sözlerine ekledi. (BURSA/DHA)Bursa Renault işçilerine Fransa Renault işçilerinden destek!

Metal işçileri sözleşmelerin iptalini istiyor

bigPara.com