Bursa'dan İDO'ya gözdağı

Bursa'dan İDO'ya gözdağı
Bursa'dan İDO'ya gözdağı
Bursa Belediye Başkanı Altepe İDO'yu kastederek esnek fiyat politikasından dolayı vatandaşın mağdur edildiğini söyledi ve "Taşımacılığı kimsenin tekeline bırakamayız" dedi.


EKONOMİ SERVİSİ İDO’nun ortaklarından Akfen Holding’in patronu Hamdi Akın’ın Bursa'da denizotobüsü taşımacılığı yapacak olan Budo’yu da kastederek taşımacılık yapması gündemde olan firmaların para ödememesi halinde hukuki yollara başvuracaklarını dile getirmesine Bursa’dan cevap geldi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle özelleştirmeden sonra yaşanan esnek fiyat politikasının vatandaşları mağdur ettiğini ve gelen tepkiler üzerine deniz ulaşımı konusunda çalışma başlattıklarını söyledi, Başkan Altepe, “Zaten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işletme tarzında devam etseydi sistem, biz bu işe girmezdik. Bizim Bursa’da yapacak çok işimiz var. Ancak çok farklı parametrelerle sistem değiştirildi. Yan yana oturan yolculardan biri 1 TL diğeri 27 TL’ye yolculuk yapmaya başladı. Biletin alındığı yere göre fiyat uygulaması yapıldı. Bunlar vatandaşların tepkilerine yol açtı. İstanbul ekonomik anlamda bizim en fazla yolculuk yaptığımız bir il. Bu işin düzene girmesi için deniz ulaşımına girmek zorunda kaldık. Bursa için bu kadar önemli olan bir konuyu kimsenin tekeline bırakamayız” diye konuştu.

‘2 gemi yolda’ Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa – İstanbul arasında deniz ulaşımının sağlanması amacıyla aldıkları ilk geminin Türkiye ’ye geldiğini, diğer 2 gemi ile ilgili anlaşmaların da sağlanmak üzere olduğunu söyledi.
Gelen geminin tersanede bakıma alınacağını dile getiren Başkan Altepe, diğer iki gemi gelmeden seferlere başlamayacaklarını kaydetti. Seferlere başladıktan sonra herhangi bir aksaklık yaşanmasını istemediklerini ifade eden Başkan Altepe, “Bizim hedefimiz kar etmek değil. Bunun için de en iyi hizmeti vermek için tüm hazırlıklarımızı tam olarak yapmak istiyoruz. Gemilerimizin bakımlarını, gerekli düzenlemelerini yapıp, yolcu taşımaya başlayacağız” dedi.
İDO’nun işletme haklarını alan firma ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan sözleşmede, şehir içi hatların güvence altına alındığı, şehirlerarası taşımaya ilişkin bir madde bulunmadığını ifade eden Başkan Altepe, bu nedenle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul–Bursa arasında deniz yoluyla yolcu taşımasına bir engel bulunmadığını vurguladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları İşletmesi’nden İskele kullanımına yönelik izinlerin alındığını ve sözleşme imzalandığını kaydeden Başkan Altepe, “İDO da bizim iskelemizi kullanıyor ve aylık yanılmıyorsam 95 bin TL kira ödüyor bize. Bu sistem devam edecek. Biz de gemilerimiz gelince yolcu taşımaya başlayacağız. Belediyeler bazı konularda düzenleyici olmak zorunda. Ekmek pişirmek belediyelerin işi değil ama bütün belediyeler ekmek üretimi yapıyor. Bursa’da tüketilen ekmeğin yüzde 20’sini biz üretiyoruz. Çünkü gerek fiyat, gerekse kalite açısından dengeleyici ve düzenleyici olmalıyız. Ekmek pişirip, satan belediye düzenleyici olmak amacıyla gemi de işletir, yolcu da taşıyabilir” diye konuştu.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110455611045565

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İstanbul içinde de bu tekel kırılsın! - S_ilker

  İDO'da ücretlerin yüksek olması yanında Bostancı Kabataş arası çalışan deniz otobüsleri sabah saatleri dışında 2 saate varan aralıklarla çalışıyor. 19-20 saatleri civarında seferler bitiyor. Yazın hafta sonu hiç sefer yok (kışın tek sefer). Bostancı Kabataş hattı için hizmet bu mudur? İDO eline aldığı bu hattı kendi karlılığı çerçevesinde istedikleri gibi kullanıyor. Halka da zaten zor yaşanan bu şehirde daha da zor yaşamak kalıyor. Ne halk ne de hizmet kimsenin umurunda değil!

  Bursa Belediye Başkanı - sahindemir1973

  Çok mantıklı ve bilgece konuşmuş. Tebrik ederim. Neden belediye başkanları milletvekillerinden daha donanımlı oluyorlar. Milletvekillerinden sadece oylamalarda el kaldırmalarını bekledikleri için olabilir mi?

  BİTSİN BU TEKELCİLİK - 77

  İdo nun bu başına buyruk politikasını ancak rekabet yola getirir. rekabet hizmet,kalite ve ekonomik fiyat getirecektir

  Ekonomiyi tanzim - ErA_Aydın

  Belediyenin görevi, vatandaşın hertürlü gereksinimini en doğru şekilde karşılamaktır. Eğer vatandaş, ulaşım sorunu ile karşılaşıyorsa yada günümüzde ticaretin en temel gereksinimi olan ulaşım sırasında ulaşım tekeli tarafından soyuluyor ise, müdahale edip ekonomiyi tanzim etmek de belediyenin görevidir. Bursa Belediyesi'ni Bursa'ya hizmet konusundaki kararlı tavrı nedeniyle alkışlıyorum.

  BUDO - moumou

  Ozellestirilen ido halka ihanet etti. Zaten istanbul belediyesine aitken de pahali olan ido, tekel olmanin verdigi rehavet ve acimasizlikla fiyatlara inanilmaz zam yapti. Umariz BUDO dizginler bu gidisi ve halk daha cok deniz yollarini kullanir. Hatta Canakkale belediyesi de umariz yeni bir hat acar ve rekabet fiyatlari kabuledilebilir bir seviyeye cekilir.