Bursa'nın büyüğü Oyak Renault

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nca (BTSO) sekizincisi yapılan 'Bursa'nın 250 Büyük Firması Araştırması'nın sonuçları açıklandı. 2004 cirolarına göre, 3 milyar 316 milyon YTL ile birinci sırada yer alan Oyak Renault'yu, Tofaş ve Yeşim Tekstil izledi.

BURSA - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nca (BTSO) sekizincisi yapılan 'Bursa'nın 250 Büyük Firması Araştırması'nın sonuçları açıklandı. 2004 cirolarına göre, 3 milyar 316 milyon YTL ile birinci sırada yer alan Oyak Renault'yu, Tofaş ve Yeşim Tekstil izledi.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, düzenlediği basın toplantısında, 250 büyük firmayı tespit amacıyla gerçekleştirilen anket çalışmasında, sıralamanın 2004 yılındaki ciro tutarları baz alınarak yapıldığını belirtirken, firmaların brüt katma değerleri, öz sermaye tutarları, net aktifleri vergi öncesi dönem kârları, ihracatları, personel sayıları ve üretimden satışlarının, kendi aralarında sıralamaya tabi tutulduğunu söyledi.
Başkan Celal Sönmez, bu firmalardan 224'ünün BTSO'ya, 26 tanesinin ise ilçelerdeki ticaret ve sanayi odalarına kayıtlı olduğuna işaret ederek, 250 büyük firmanın ciro toplamının 21.6 milyar YTL, üretimden satışının, 16.7 YTL, brüt katma değerinin 3.3 milyar YTL, özsermayesinin 8.6 milyar YTL, net aktiflerinin 16.4 milyar YTL, vergi öncesi dönem kârlarının 1.3 milyar YTL, ihracatlarının 5.6 milyar dolar ve ücretle çalışanlar toplamının da 94 bin 565 kişi olduğunu sözlerine ekledi.
Ağırlık tekstilde
250 firmanın ciro toplamının, Türkiye'nin 2004 yılı gayrisafi milli hasılasının yüzde 5'ini oluşturduğuna dikkati çeken Celal Sönmez, şöyle devam etti:
"Sıralamadaki firmalardan 81 adedi tekstil sektörü, 60 adedi otomotiv ana ve yan sanayi, 33 adedi gıda, tarım ve hayvancılık, 20 adedinin makine ve metal, 17 adedinin muhtelif, 10'unun enerji elektrik ve elektronik, 7'sinin plastik kauçuk ve sünger, 4'ünün orman ürünleri ve mobilya, 4'ünün inşaat, 3'ünün çimento ve madencilik, 3'ünün kimya, 3'ünün nakliye, 3'ünün turizm, 1'inin basın-yayın matbaa ve ambalaj, 1'inin de deri kürk ve ayakkabı sektörlerinde faaliyet gösterdiğini anlattı.


Büyütmek için tıklayınız

Celal Sönmez, firma sayısı açısından tekstil ve konfeksiyon, yüzde 32.4 ile yüzde 24'lük paya sahip otomotiv ana ve yan sanayisini geride bırakırken, firmaların ciroları baz alındığında, otomotiv ana ve yan sanayisi yüzde 45.8 ile ilk sırada yer aldığını kaydetti.
Sönmez, cirolarına göre ilk 250 firma içindeki tekstil ve konfeksiyon firmalarının payının geçen yıla oranla 2.5 puan azaldığını, otomotiv ana ve yan sanayisinin payının ise 4 puan arttığını belirtti.
Tüpraş Ege'nin devi
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın da, 2004 Yılı 100 Büyük Sanayi Kuruluşu Değerlendirmesi' raporunu açıkladı. Tamer Taşkın raporun ayrıntılarının açıklanması nedeniyle düzenlenen toplantıda, 2004 yılı üretiminden satışlarına göre 10 milyon YTL barajını aşan sanayi kuruluşları arasında ilk üçü, Tüpraş İzmir Rafineri Müdürlüğü, Petkim ve Habaş İzmir Şubesi'nin aldığını aktardı.
Taşkın, Ege Bölgesi'nin en büyük 100 firmasının cirolarının 24 milyar 218 milyon YTL, üretimden satışlarının ise 21 milyar 46 milyon YTL olduğuna işaret etti, bu firmalar içinde kamu kesiminin yüzde 40'lık paya sahip olduğunu da kaydetti. (Radikal, aa)