Burton: Türk altın piyasası Çin'i geçti

Dünya Altın Konseyi (WGC) Üst Yöneticisi (CEO) James E. Burton, Türk kuyumculuğunun yalnız iç piyasayı değil, dünya piyasasını da etkilediğini söyledi.

İSTANBUL - Dünya Altın Konseyi (WGC) Üst Yöneticisi (CEO) James E. Burton, Türk kuyumculuğunun yalnız iç piyasayı değil, dünya piyasasını da etkilediğini söyledi. Burton, "Türkiye, dünyada üçüncü büyük piyasa. Son iki senede Çin'i de geçerek, Hindistan ve Amerika'nın ardından bu seviyeye yükseldi" dedi. Türkiye'nin dünyanın en büyük sikke piyasası, Cumhuriyet Altını'nın dünyanın en büyük altın parası olduğunu ifade eden Burton, takıda son zamanlardaki modernizasyonunun Türkiye'yi önemli ihracatçı haline getirdiğini kaydetti. Dünya Altın Konseyi olarak takı piyasasıyla ilgili tanıtım faaliyetlerinde bulunduklarını söyleyen Burton, kampanyanın bir ay içinde Türkiye'de de başlayacağını kaydetti.
'Ekmek yerine fırın'
Dünya Altın Konseyi CEO'su Burton, IMF'nin fakir ülkelere yardım için altın satması konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: "Borçlu ülkelerin büyük bir bölümü altın madencisi ve ihracatçısı, 'altın stokumuzu satalım ve bu ülkelerin borçlarını azaltalım' gibi bir program uygulanırsa, altın fiyatında önemli düşüş gerçekleşirse, o zaman o ülkelere bir seferlik ekmek vereceğiz ama ellerindeki fırını almış olacağız. Çünkü onlar altın ihraç ederek para kazanıyorlar. Kaş yapayım derken göz çıkaracak yanlış hareket olabilir. Konunun iyi değerlendirilmesi, iyi incelenmesi gerek."