Bush'a aloe vera alosu

Sağlık Bakanlığı'nın bir süre önce aloe vera jeli içeren ürünleri, 'kansorejen etkisi olabileceği' iddiasıyla yasaklaması ABD'li üretici Forever Living Product'un (FLP) sert tepkisine neden oldu.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

LAS VEGAS/DALLAS - Sağlık Bakanlığı'nın bir süre önce aloe vera jeli içeren ürünleri, 'kansorejen etkisi olabileceği' iddiasıyla yasaklaması ABD'li üretici Forever Living Product'un (FLP) sert tepkisine neden oldu. Cumhuriyetçi Parti'nin destekçilerinden FLP Yönetim Kurulu Başkanı Rex Maughan, Türk distribütörlerin ısrarıyla ABD Başkanı George W. Bush'u cep telefonundan aradı.
Ürünlerinin AB üyelerinin de aralarında bulunduğu 107 ülkede satıldığını belirten Maughan, yasaklama kararını 'çılgınlık' olarak nitelerken, kararın altında imzası olanlar hakkında dava açacağını söyledi. Rex Maughan, Türk ürünlerine kota konulması konusunda da ABD hükümeti nezdinde girişim başlattıklarını ifade etti.
Forever Living Product'un 2005 yılı geleneksel toplantısı, 5-13 Temmuz tarihleri arasında, Las Vegas, Phoneix, Scotsdale ve Dallas'ta gerçekleştirildi. 107 ülkeden 4 binin üzerinde distribütörün katıldığı toplantılarda Türkiye'deki yasaklama kararı da tartışıldı.
107 ülkede satılıyor
FLP distribütörleri, Las Vegas'ta başlayan toplantının Teksas ayağında, yönetim kurulu başkanı Rex Maughan'dan konuyu ABD Başkanı Bush'a iletmesini istedi. Grand Kanyon'dan şirketin Morman Lake Lodge'daki tesislerine gidiş sırasında Türk ekip ve gazetecilerin bulunduğu otobüse gelen Maughan, yasaklama kararına ilişkin sorularla karşı karşıya kaldı.
Ürünün sadece Türkiye'de yasaklanmasının ardında art niyet olduğunu öne süren distribütörler, Maughan'dan çözüm için ABD hükümeti nezdinde girişimlerde bulunmasını istedi. Bunun üzerine, Türkiye'de idare mahkemesinde karara ilişkin yürütmenin durdurulması yönünde dava açtıklarını anlatan Maughan'un sözleri distribütörleri ikna etmedi. Distribütörler, sorunun ABD Başkanı Bush'a aktarılmasını talep etti.
Başkan Bush'un da kendisi gibi Teksaslı olduğunu ve uzun süredir tanıştıklarını belirten Maughan, otobüstekilerin şaşkın bakışları arasında cep telefonunundan Başkan Bush olduğunu söylediği numarayı çevirdi. Karşı tarafa, Türk distribütörleri ile bir arada olduğunu aktaran Maughan, içlerinden biriyle konuşup konuşamayacağını sordu. Bunun üzerine Hakan Dalkılıç adlı distribütör telefonu alarak, Başkan Bush olduğu öne sürülen kişiye içinde bulundukları durumu anlattı. Fakat, yanıt gelmeden cep telefonu kapsama alanı dışına çıktı. Kılıç, konuştuğu kişinin Başkan Bush olduğunu inandığını aktardı ve Başkan'nın Türk gazetecilere sevgi ve saygılarını ilettiğini söyledi.
Gazetecilerin, 'Başkan Bush ile bu kadar rahat konuşabiliyor musunuz?' diye sorması üzerine Rex Maughan, görüşmeyi yaptıkları sırada Başkan Bush'un Teksas'taki çiftliğinde olduğunu, bu nedenle rahat konuşabildiğini kaydetti.
Tazminat davası açacak
Gazetecilere aloe vera üretim tesislerini gezdiren Rex Maughan, gelişmeler hakkında şu bilgiyi verdi: "Geçen yılki toplam ciromuz 2.1 milyar dolar. Türkiye'de dört yıl içinde 30 milyon dolarlık ciroya ulaştık. Ancak, Türkiye'deki gibi bir sorunu hiçbir ülkede yaşamadık. Dünyada 8 milyon, Türkiye'de 100 bin distribütörümüz var. Yaklaşık 24 milyon kişi ürünlerimizi kullanıyor. Teksas Eyaleti Sağlık Bakanlığı'ndan her yeni ürün için izin alıyoruz. Ama biz ilaç üretmiyoruz.
Bu nedenle ABD Federal İlaç Dairesi'nden (FDA) izin almamız gerekmiyor. Fakat, onlar tarafından tesislerimiz her yıl denetleniyor. Yasaklama kararı nedeniyle 2.5 ayda 3 milyon dolar zarar ettik. Uygulama uluslararası ticarete aykırı. Raporu hazırlayan Dr. Erkan Topuz'un ilaç firmalarından 'avanta' aldığını düşünüyorum. Kendisine milyar dolarlık dava açıp bürokratlardan da hesap soracağım. Türkiye'nin kara listeye alınması için Dünya Ticaret Örgütü'ne de başvuruda bulunacağız." Doğrudan satış yöntemiyle pazarlanan ürünler Tarım Bakanlığı tarafından içinde mikroorganizmaların kolay ürediği ve uzun vadede kansorejen etkisi olabileceği savıyla yasaklanmıştı.