Bush'un adayı Paul Wolfowitz

ABD Başkanı George W. Bush, gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasında rol oynayan Dünya Bankası'nın başkanlığına, yönetiminin en 'şahin' isimlerinden Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'i aday gösterdi.

WASHINGTON - ABD Başkanı George W. Bush, gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasında rol oynayan Dünya Bankası'nın başkanlığına, yönetiminin en 'şahin' isimlerinden Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz'i aday gösterdi. ABD'nin değerlerini tüm dünyaya gerekirse saldırganlıkla yaymasını savunan yeni muhafazakârların üyesi ve Irak savaşının hararetli savunucusu Wolfowitz'in, küresel ekonomik gelişme ve yoksulluğun azaltılmasıyla uğraşan bir bankanın başkanlğına aday gösterilmesi, tartışmalı seçim olarak değerlendirildi.
'Şefkatli ve nezih bir adam'
Bush, aday gösterirken Pentagon'un iki numaralı ismini "Şefkatli ve nezih bir adam" diye niteledi. ABD Başkanı, Dünya Bankası'nda iyi bir iş çıkaracağından emin olduğunu söylediği Wolfowitz'ten 'Pentagon'da büyük bir organizasyonu yönetmeyi başarmış, çok deneyimleri olan becerikli bir diplomat' olarak söz etti. Şimdi başkan James Wolfensohn, haziranda süresi dolacak 10 yıllık görevine devam etmek istediğini belirtmiş, ancak Beyaz Saray'ın desteğini alamamıştı. Başkanlık için daha önce de bilgisayar devi HP'nin eski başkanı Carly Fiorina, ünlü İrlandalı rock şarkıcısı Bono'nun adı geçmişti.