'Bütçe açığı risk yaratır'

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Alan Greenspan, ülkenin cari açığının serbest ticaret sayesinde fazla sorun olmadan çözümlenebileceğini ancak bütçe açığının istikrar için risk yarattığını söyledi.

NEW YORK - ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Alan Greenspan, ülkenin cari açığının serbest ticaret sayesinde fazla sorun olmadan çözümlenebileceğini ancak bütçe açığının istikrar için risk yarattığını söyledi. Greenspan önceki gün New York'ta Dış ilişkiler Konseyi'nde yaptığı konuşmada, "Cari işlemler açığımızın ve hane halkı borç yükünün çözümlenmesi bana çok fazla kaygı verici görünmüyor. Ancak mali açığımıza gelince, iş hiç de böyle değil" dedi. Greenspan, "Benim görüşüme göre mali beklentilerimiz uzun vadeli istikrar için önemli bir engel oluşturuyor çünkü bütçe açığı, diğer dengesizlikleri istikrara kavuşturabilen piyasa güçlerinin düzeltmesine kolay kolay boyun eğmez" diye konuştu.
Greenspan, yabancı yatırımcıların günü geldiğinde ABD Doları cinsinden varlıklarını azaltabileceğini kaydetti.
Greenspan dolardaki düşüşün ithalat fiyatını yükseltebileceğini ve bunun enflasyonu yükseltse bile, ticaret açığını daraltabileceğini kaydederek, "Öyle bir noktaya yaklaşıyoruz ki, artık ABD'ye ihracat yapanlar, dolar daha da fazla düşerse, kâr marjlarında daha fazla bir düşüşü kaldıramayacaklardır."