Bütçe dengelerinde değişiklik yapılmıyor

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bütçe dengelerinde değişikliğin söz konusu olmadığını söyledi. TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen 3.eTR Kongresi ve...

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bütçe dengelerinde değişikliğin söz konusu olmadığını söyledi. TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen 3.eTR Kongresi ve Ödülleri toplantısına katılan Abdüllatif Şener, toplantı öncesinde soruları yanıtladı. Vergi düzenlemelerinin 2 milyar YTL kayba yol açacağı ve bunun için bir ek tedbir gerekip gerekmeyeceği yönündeki soru üzerine Şener, "Hayır, bütçe gelir ve hesapları yapılırken bu indirim dikkate alınarak yapılmıştır. Bütçe dengeleri konusunda herhangi bir değişiklik söz konusu değil" dedi.
ÖTV'de artış olmayacak
İndirimlerinin bazı ürünlerde ÖTV artışını gündeme getirip getirmeyeceği yönündeki soruya karşılık olarak ise Şener, "Gelir ve gider perspektifi, bütçe gönderilmeden önce neyse şu anda da aynıdır" diye cevap verdi.
Sabancı Grubu'nun Telsim ihalesinden çekilmesine ilişkin soruya da Şener, "Ben de konuyu sizin gibi gazetelerde gördüm, konu hakkında henüz araştırma yapmadım. Süreci TMSF takip ediyor" dedi. Şener, Yargıtay Başsavcısı tarafından AKP için ihtar istendiğinin hatırlatılması üzerine ise, konuyu incelemediğini, zaman zaman değişik partilere bu tür ihtarların geldiğini hatırlatarak, "Bu uyarı düzeltme isteği anlamına gelir" diye konuştu. Şener, 2010 yılı hedef alınarak yapılan Ulusal Bilgi Toplumu Stratejisi'ne temel oluşturacak olan çalışmanın da yakın zamanda sonuçlanacağını söyledi.
TBV ile toplantının ev sahipliğini yapan TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ise konuşmasında kamu bilgi ve iletişim projelerine yatırımlarda, özellikle eğitim alanındaki harcamaların etkisiyle 2005 yılında, 2004 yılına oranla, yüzde 26.1 düzeyinde reel artış sağlandığına dikkat çekti.