Bütçe görüşmesine CHP engeli

TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmeleri, CHP'lilerin engellemeleri nedeniyle bir gün uzadı. Bütçe Kanunu'nun maddelerinin görüşmeleri önceki gün tamamlanamayınca tümü üzerindeki konuşmalar da bugüne kaldı.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmeleri, CHP'lilerin engellemeleri nedeniyle bir gün uzadı. Bütçe Kanunu'nun maddelerinin görüşmeleri önceki gün tamamlanamayınca tümü üzerindeki konuşmalar da bugüne kaldı.
Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Unakıtan, iktidarları döneminde faizlerin düştüğünü ve Hazine'nin daha uzun vadeli borçlanmaya başladığını dile getirdi. Bütçe açığını düşürdüklerini kaydeden Unakıtan, "Lafla peynir gemisi yürümüyor. Her savurganlığı önler, yolsuzlukların üzerine gidersen, bütçe açığı düşer. Biz bunu gösterdik" dedi. Bundan sonra vergi affı çıkarmayı düşünmediklerini belirten Unakıtan, "Kimseye özel af çıkarılmaz. Benim af kanununa ne ihtiyacım var ne de benimle ilgili bir af kanunu var" dedi.
Bu arada, CHP, 37 maddelik bütçe tasarısının görüşmelerini engelledi. Bu nedenle 13 saatte sadece 12 madde görüşülebildi. Görüşmelerde tartışmalar yaşandı. Gerginlik üzerine maddelerin görüşülmesi yarım kaldı. Danışma Kurulu toplanarak tasarı bitinceye kadar çalışmalara devam etme ve Genel Kurul'un bugün saat 13.30'da toplanarak bütçe üzerindeki son konuşmaların yapılması kararlaştırıldı.