Bütçe ocak ayını arattı

Maliye Bakanlığı'nın ocak ayı bütçe fazlası sevinci kısa sürdü. Maliye'nin '17 yıl aradan sonra bütçe ilk defa ocak'ta fazla verdi' diyerek duyurduğu bütçe, şubatta ise 2.5 milyar YTL açık verdi ve ilk iki ay 500 milyon YTL açıkla kapandı.

ANKARA - Maliye Bakanlığı'nın ocak ayı bütçe fazlası sevinci kısa sürdü. Maliye'nin '17 yıl aradan sonra bütçe ilk defa ocak'ta fazla verdi' diyerek duyurduğu bütçe, şubatta ise 2.5 milyar YTL açık verdi ve ilk iki ay 500 milyon YTL açıkla kapandı. İki aylık faiz dışı fazla ise 8.5 milyar YTL'ye çıktı. Ekonomi Politikalara Araştırma Enstitüsü (TEPAV), ocak bütçe sonuçlarının gerçeği yansıtmadığını, fazlanın 2 milyar YTL değil 936 milyon YTL olduğunu ileri sürdü.
Maliye Bakanlığı, şubat ayı bütçe sonuçlarını açıkladı. Buna göre, giderler 15.3 milyar YTL olurken, gelirler 12.8 milyar YTL'de kaldı. Bütçe açığı ise bir önceki ayın 2 milyar 15 milyon YTL'lik açığını silip süpürdü ve şubat ayında açık 2 milyar 504 milyon YTL'ye yükseldi. Bakanlık bu gelişmeyi, "Bunun sebebi de 2006 yılının en büyük faiz ödemelerinin şubat ayına yığılmış olmasıdır" açıklaması ile savundu. Açıklamada, "2004 ocak-şubat aylarında 6 milyar 535 milyon YTL olan konsolide bütçe açığı, 2005 ocak-şubat döneminde 1 milyar 296 milyon YTL'ye düşmüş, bu yılın aynı döneminde ise merkezi yönetim bütçe açığı 489 milyon YTL olmuştu. Bütçe açığındaki düşüş devam ediyor" denildi.
Şubatta 4.3 milyar faiz dışı fazla (fdf) elde edilirken, iki aylık faiz dışı fazla 8.5 milyar YTL oldu. Ocak-şubat döneminde, bütçe giderleri 26.9 milyar, gelirler ise 26.4 milyar lira olarak gerçekleşti. İlk iki ayda bütçe kaynaklarından yapılan yatırım ise 646 milyon YTL oldu. Bütçeden diğer kurumlara açılan krediler ise 670 milyon YTL olarak belirlendi.
İki aylık dönemde sosyal güvenlik kurumlarına bütçeden 5.2 milyar YTL kaynak aktarıldı. Sağlığa 887 milyon YTL, tarımsal desteklemeye ise 1.3 milyar YTL ödendi. İki ayda vergi gelirleri geçen yıl aynı döneme göre yüzde 25 artarak 21 milyar 313 milyon YTL'ye yükseldi.
'Ocakta da bütçe giderleri net gösterildi'
Daha önce 2005 bütçe harcamalarının 6.5 katrilyon eksik gösterildiği saptamasını yapan TEPAV, 2006 Ocak bütçesinde de yerel yönetimlere ve fonlara aktarılacak gelir paylarının dikkate alınmadığını belirledi. TEPAV açıklamasında, "Maliye, ocak sonuçlarını raporlara aktarırken bütçe gelirlerini brüt olarak göstermiş, bütçe giderlerini ise yerel yönetimlere ve fonlara aktarılacak kaynakları dikkate almamak suretiyle net göstermiştir" denildi.