Bütçe tüketiciye güveniyor

Bütçe tüketiciye güveniyor
Bütçe tüketiciye güveniyor
Maliye Bakanı Şimşek 2013 bütçesinde harcamalara yönelik çok ciddi tedbirler olduğunu belirtti. Yeni bütçede ithalattan alınan KDV'deki artış ise yine tüketerek büyüneceğinin göstergesi oldu.

ANKARA -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013’te bütçe giderlerini 404 milyar lira, toplam bütçe gelirlerini 370,1 milyar lira, bütçe açığını da 33,9 milyar lira olarak tahmin ettiklerini belirtirken, eylül itibariyle de açığın 14.4 milyar lira olduğunu söyledi. Yeni bütçede harcamaların yüzde 11,4, vergi gelirlerinin yüzde 14 arttığına dikkat çeken Şimşek, büyümenin kompozisyonundan kaynaklanan bir ivmenin geleceğini söyledi.
Şimşek’in verdiği bilgiye göre, vergi gelirleri 279 milyar liradan 318 milyar liraya çıkacak. İçki, sigara, petrolden alınan ÖTV, 71 milyardan yüzde 17 artışla 83 milyara, ithalde alınan KDV yüzde 22 artışla 50 milyardan 61 milyara, KDV ise 32 milyardan 36 milyar liraya çıkacak. İthalde KDV’de yüzde 22’lik bir artış var. Bu artışın büyümeden kaynaklı artacağı varsayımıyla yapıldığı dile getiriliyor. Şimşek’e bu öngörünün gerçekleşmemesi halinde ne olacağının sorulması üzerine, senaryolar gerçekleşmezse şartlara göre gözden geçirmelerin söz konusu olacağını söyledi. Sigara zammı ile ilgili zamanlama veremeyeceğini söyleyen Şimşek, yeni yılda TÜFE’ye göre ayarlanacak yeni sistem ile nispi vergiyi 65’ten 69’a çıkaracak kararnameyi hatırlatarak, hiçbir şey yapılmazsa bunun devrede olduğunu söyledi. Şimşek, belirli bir eşik değerin üstünde gelir elde edenlerin beyanname verecek bir sisteme geçeceklerini belirtti. 

Emeklilik yaşı sorun 
Şimşek, sosyal güvenlik sisteminin 25 milyar lira açık vereceğini belirterek, “Emeklilik yaşının 48-49 yaş olduğu başka bir ülke yok” dedi. 2013 bütçe tasarısında harcamalara yönelik tedbir aldıklarını dile getiren Şimşek, “Çok ciddi tedbirler söz konusu. Özellikle bütçedeki 8’inci maddeyi iyi incelemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü o maddeyle biz aslında ödenek üstü harcama ortaya çıkmamasını çok ciddi şekilde kontrol altına alıyoruz. İkincisi, belki ortak bir kamu harcamaları kontrolüne yönelik kurumsal altyapı kuracağız” dedi.
Şimşek, bankacılık sektöründe sermaye yeterlilik oranlarının hâlâ kanuni yeterlilik oranlarının neredeyse iki katından fazla olmasından dolayı aslında bilanço genişlemesine imkân olduğunu belirterek, “Enflasyondaki düşüş trendi ile birlikte para politikasından gelecek ilave destekle iç talebin bir miktar canlanması ihtimalini bu anlamda yüksek görüyoruz. Ben Merkez Bankamızın ne yapacağını öngörme işinde değilim. Ben sadece diyorum ki enflasyondaki düşüşle birlikte böyle bir yapı ortaya çıkabilir” dedi.
Şimşek futbolda şike davasına itiraz edilmesinin ise ihtiyaten başvurma olduğunu söyledi. 


79 bİn memur alınacak
Şimşek, 2013 yılında kamuya öngördükleri toplam personel sayının 79 bin kişi olduğunu, bunun 14 bininin üniversitelere, diğerlerinin Sağlık, İçişleri, Adalet ve Milli Eğitim bakanlıklarına yapılacak atamalardan oluşacağını bildirdi.