Bütçe Yasası'na iptal davası

CHP, 2005 Mali Yılı Bütçe Yasası'nın, emeklilere kamu görevinde çalışmaya başlamaları halinde maaşlarının kesilmesini de öngören 20 ayrı maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

ANKARA - CHP, 2005 Mali Yılı Bütçe Yasası'nın, emeklilere kamu görevinde çalışmaya başlamaları halinde maaşlarının kesilmesini de öngören 20 ayrı maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Dava dilekçesini mahkemeye ileten CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, mahkeme çıkışında şu değerlendirmeleri yaptı:
"AKP'ye iki yıllık iktidarı döneminde özellikle bütçe yapımı ve tekniği konusunda birçok uyarılarda bulunduk, Ancak sözümüzü AKP'ye dinletemedik. Bütçe Yasası'na bütçe ile ilgisi bulunmayan 20 kadar hüküm konuldu. Kazanılmış hakları da zedeleyen bu hükümler, uygulanması halinde sonradan giderilmesi güç ya da olanaksız zararlara yol açacaktır.
Emekliye haksızlık
Bu yasa ile emekli yurttaşlarımızın hakları ellerinden alınmaktadır. Bir emekli vatandaşımız devletle ilişkili bir işte çalıştığı zaman aldığı emekli maaşı iptal edilecek. Bu büyük bir haksızlıktır ve hukuka aykırıdır. Biz CHP olarak sürekli Anayasa Mahkemesi'ne gelmekten hoşnut değiliz. Biz isteriz ki, kurallara uygun yasalar çıksın ve uygulamaya konulsun. Bu hükümet döneminde CHP rekora gitti. 43 kez Anayasa Mahkemesi'ne başvurduk, 28'inde iptal, 16'sında yürütmeyi durdurma kararı verildi. Parlamentonun çalışmalarıyla ilgili bazen övücü sözler söylenebiliyor. Ancak yasalar Anayasa Mahkemesi ve Cumhurbaşkanı'ndan dönünce, bu fazla mesai angaryaya dönüşüyor."