Bütçede hedef şaşmadı

Hükümet geçen yıl bütçede hedeften şaşmadı. 2004 yılı konsolide bütçe gerçekleşmelerine göre, hükümet, yıl başında belirlenen ancak daha sonra aşağı revize edilen rakamları tutturdu.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Hükümet geçen yıl bütçede hedeften şaşmadı. 2004 yılı konsolide bütçe gerçekleşmelerine göre, hükümet, yıl başında belirlenen ancak daha sonra aşağı revize edilen rakamları tutturdu. 2004 yılı konsolide bütçesi 30.3 katrilyon lira açık verirken, bütçe gelirleri 109.7 katrilyon lira, bütçe harcamaları 140 katrilyon lira oldu. Önemli bir performans kriteri olan faiz dışı fazlanın ise 26 katrilyon lira civarında olduğu belirtildi.
Geçen yıl konsolide bütçe gerçekleşmeleri gelecek hafta salı günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak. Edinilen bilgilere göre, geçen yıl hükümet hedeflediği bütçe rakamlarını tutturdu. Belirlenen hedeflerin tutması bu yılki uygulamalarda da hükümetin elini rahatlatacak.
İşte gerçekleşmeler
2004 yılı konsolide bütçe gerçekleşmelerine göre, geçen yıl faize 56.5 katrilyon lira ödendi. Faiz dışı harcamaları 83 katrilyon 700 trilyon lirayı buldu. 2004 yılında bütçe gelirleri 109.7 katrilyon liraya
ulaşırken, bütçe harcamaları ise 140 katrilyon lira oldu. Rakamlara göre, geçen yıl bütçe 30.3 katrilyon lira açık verdi. Faiz dışı fazla ile ilgili rakamın ise 26 katrilyon lira civarında olduğu belirtildi. Salı günü Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen 2004 yılı bütçe rakamları geçen yıl konsolide bütçenin Meclis'te kabul
edilen başlangıç rakamlarının çok üzerinde gerçekleşti. 2004 yılı bütçesinin başlangıç ödeneklerinde, faize 66.5 katrilyon lira, faiz dışı harcamalara 83 katrilyon 895 trilyon lira ödeneceği belirtilirken, bütçenin 45.8 katrilyon lira açık vereceği hesaplanmıştı. Bütçede giderler 149 katrilyon 945 trilyon lira, gelirler ise 104 katrilyon 109 trilyon lira olarak belirlenmişti. Faiz dışı fazlanın ise 20 katrilyon 214 trilyon lira olacağı belirtilmişti.
Gerçekleşme rakamları ile başlangıç hedefleri karşılaştırıldığında, faize daha az ödendiği, giderlerin yaklaşık 10 katrilyon lira azaldığı, gelirlerin ise yaklaşık olarak 5 katrilyon lira arttığı görüldü.
Rakamlar revize edilmişti
Ancak, başlangıçta belirlenen bütçe hedefleri aylık gerçekleşmeler dikkate alınarak revize edilmişti. Uygulanan 'sıkı bütçe disiplin'i nedeniyle aylık gerçekleşmelerde ortaya çıkan olumlu performans üzerine harekete geçen Maliye Bakanlığı, hedeflenen başlangıç rakamlarını aşağıya çekmişti.
Maliye Bakanlığı'nın aralıkta revize ettiği rakamlarda, giderler 139.1 katrilyon lira, gelirler 108.6 katrilyon lira, bütçe açığı 30.4 katrilyon lira, faiz harcaması 56.7 katrilyon lira, faiz dışı fazla ise 26.3 katrilyon lira olarak belirlenmişti.
2004 yılı bütçesinin gerçekleşme rakamları Maliye Bakanlığı'nın aralık ayında revize edilen rakamları da tutturduğunu gösterdi.
'Harcama' biraz aşıldı
Bütçenin revize edilen rakamlarıyla gerçekleşmeler karşılaştırıldığında, geçen yıl faize giden paranın hedeflenenin 200 trilyon lira altında kaldığı görülürken, bütçe açığında da 100 trilyon liralık azalmanın meydana geldiği görüldü. Öte yandan, yıl sonunda revize edilen rakamlara göre, bütçe harcamalarının 900 trilyon lirayı aştığı görüldü.