'Bütçedeki artış vergi olarak döner'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2007 için hazırlanan bütçede yüzde 20'lik artışın 72 milyona yüklenen vergilerle karşılanacağını belirtti.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2007 için hazırlanan bütçede yüzde 20'lik artışın 72 milyona yüklenen vergilerle karşılanacağını belirtti. Gider artırıcı değil gider eksiltici bütçe yapılması gerektiğini belirten Rifat Hisarcıklıoğlu, kesinlikle bütçenin üzerine ek yüklerin getirilmemesi gerektiğini vurguladı.
IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni başkanlığındaki IMF heyeti TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. Görüşmeye TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, TEPAV İstikrar Enstitüsü Direktörü Süreyya Serdengeçti, TEPAV Direktörü Güven Sak, TOBB ETÜ İİBF Dekanı Fatih Özatay da katıldı.
'Kaygılarımızı ilettik'
'Cari açığın finansmanın doğrudan yabancı yatırımla yapılıyor, problem yok' dendiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, özel sektörün borcunun cari açığın finansmanında rol oynadığına dikkat çekti. 2003'te 50 milyar dolar olan özel sektör borcunun 2006 itibarıyla finans ve sanayi sektöründe 110 milyar dolara çıktığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Yani 2.2 kat artmış. Bu noktalardaki kaygılarımızı ilettik" dedi. Cari açığı bir risk olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, büyümeden vazgeçilmesini önerenler içinse "Eğer bunu teklif eden varsa kendi ayağına ateş ediyor" diye konuştu. Lorenzo Giorgianni ise görüşmelerin tamamlanmasının ardından açıklama yapılacağını söylemekle yetindi.