Bütçeden içkiye zam sinyali geldi

Bütçeden içkiye zam sinyali geldi
Bütçeden içkiye zam sinyali geldi
2011'de vergilere zam olmayacağı açıklandı. Ancak alkollü içecekten beklenen gelire bakıldığında yüzde 33'ü bulan bir artış dikkati çekiliyor.

NEŞE KARANFİL

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2011 yılında vergilerde artış olmayacağını söyledi ancak içkiden alınan Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yüzde 32.8 oranında bir artış olacağı anlaşıldı. Alkollü içeceklerden alınan ÖTV, bu yılın sonunda 2.8 milyar lira olarak gerçekleşecek. 2011 yılında ise bu kalemden 3.7 milyar liralık gelir bekleniyor. Bu durumda içkiden alınan ÖTV’de oranların artacağı ya da bir sistem değişikliğine gidilebileceği tahmin ediliyor.
Maliye Bakanı Şimşek geçen hafta bir basın toplantısı düzenleyerek 2011 yılı bütçe tasarısını kamuoyuna açıkladı. Şimşek verginin ana kalemlerindeki artış oranlarını toplantıda açıkladı. TBMM ’ye sunulan 2011 bütçe tasarısının eklerinde ise vergi gelirlerinin ayrıntıları yer aldı. Buna göre geçen yıl önemli oranlarda artış yapılan akaryakıt üzerinden alınan ÖTV’de yüzde 8’lik bir artış olacak. Bu oran gelecek yıl akaryakıt ürünlerindeki vergilerde artış öngörülmediğini gösteriyor.
Akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV’nin bu yıl sonunda 32 milyar liraya ulaşması bekleniyor. ÖTV detayı içinde yer alan sigaradan alınan ÖTV artış oranı ise yüzde 1.3. Sigara üzerinden alınan ÖTV’den bu yıl sonunda 14.5 milyar lira gelir bekleniyor.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    TBMM