Bütçenin yaraları borsada sarılacak

Bütçenin yaraları borsada sarılacak
Bütçenin yaraları borsada sarılacak
Bütçe açığını finanse etmek için kamu şirketlerinin özelleştirilmesinde gaza basan hükümet, Türk Telekom ve Halkbank'tan 12.4 milyar TL gelir elde etmeyi hedefliyor.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU - oktay.ozdabakoglu@radikal.com.tr / Arşivi

Hükümet , bu yılın ilk 9 ayında 14.4 milyar TL olan, yılın tamamında 33.5 milyar lira, 2013’te ise 21.1 milyar TL olması öngörülen bütçe açığını kapatmak için kamunun pay sahibi olduğu şirketlerin hisse senetlerini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda satacak. Halk Bankası’nda ek satış hakkı dahil yüzde 23,92 oranındaki hissenin satılması planlanırken, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Türk Telekom’daki yüzde 31,68 oranındaki hissenin satışı için de düğmeye bastı. Mevcut piyasa değerleri dikkate alındığında her iki şirketteki kamu payının satışından 12.4 milyar lira (yaklaşık 7 milyar dolar) gelir elde edilecek. Son dönemde özellikle not arttırım beklentileri ile yurtdışından pozitif ayrışan Türkiye ’ye yabancı yatırımcı girişinin hız kesmeden devam etmesi, bu hisselerin satışını da kolaylaştıracak.

Halkbank başladı
Sermayesi 1 milyar 250 milyon lira olan Halkbank’ta yüzde 75,03 payı bulunan ÖİB, yetişmesi halinde, bu yılın sonuna kadar bankadaki hisselerinin yüzde 20,8’ini satmayı planlıyor. Ek satış hakkının kullanılması durumunda ise satış oranı yüzde 23,92’ye çıkacak. Piyasa değeri 19 milyar 250 milyon lira (10.7 milyar dolar) olan Halkbank’taki hisse satışından ek satış hakkının kullanılması durumunda 4.6 milyar lira (yaklaşık 2.6 milyar dolar) gelir gelecek. Ek satış hakkının kullanılmaması durumunda ise bankanın yüzde 20,8 hissesinin satışından 4 milyar lira bekleniyor. Hisse satışının tamamlanmasının ardından Halkbank’ta kamunun payı yüzde 51,1’e inecek.

Telekom 2013’e kalıyor
2013’te 12.6 milyar lira tutarında özelleştirme geliri hedefleyen hükümetin en önemli güvencesi Türk Telekom olacak. ÖİB Hazine’nin yüzde 31,68 oranındaki Türk Telekom hissesinin tamamının veya bir bölümünün özelleştirilmesi ile ilgili olarak finansman danışmanlarının belirlendiği açıklandı. Yapılan ihaleyi Garanti Yatırım, Barclays Bank, Chadbourne&Parke, Çiğdemtekin Şahbaz Avukatlık Ortaklığı ve Atar&Vicdan Avukatlık konsorsiyumu kazandı. Hazine 2008’deki satıştan 2.4 milyar TL (1.9 milyar dolar) gelir elde etmişti. Piyasa değeri 24.6 milyar TL olan TT’de Hazine yüzde 31,68 olan tüm payını satarsa 7.8 milyar lira (4.3 milyar dolar) gelir sağlanacak.

bigPara.com