Bütün gözler Yapı Kredi'de

Yapı Kredi yönetimi yarın genel kurulda değişmezse, Turkcell'in Telia-Sonera'ya satışı uzayacak. Mevcut yönetim, "Hisseleri devretme hakkı Çukurova'da değil, bizde" diyor.

ANKARA - Turkcell hisselerinin TeliaSonera'ya satışında kilit konumda bulunan Yapı Kredi Bankası'nda yarın genel kurul toplantısı yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, genel kurul toplantısında yeni yönetim kurulu da seçilecek. Eğer genel kurulda, bugünkü yönetim kurulu ile yola devam kararı alınırsa banka bünyesindeki Turkcell hisselerinin satış süreci uzayacak.
Çünkü Yapı Kredi Bankası'nın bugünkü yönetimi, Turkcell İletişim A.Ş. hisselerinin mülkiyetini değiştirecek bir işlemde bulunma hakkının (opsiyon hakkı) kendilerinde olduğuna inanıyor. Ancak, satışın çok kısa sürede tamamlanması beklenen Yapı Kredi'de de bu hakkı kullanma konusunda fazla istekli olmadıkları biliniyor.
Çukurova ne düşünüyor?
Yönetime yakın kaynaklar bu nedenle de Turkcell İletişim A.Ş.'yi kontrol eden Turkcell Holding'in yüzde 20 oranındaki hissesinin satışının da, bankanın diğer önemli iştirakleri Digiturk ve Superonline da olduğu gibi mülkiyeti devralması beklenen Koç Finansal Hizmetler tarafından yapılması gerektiğini belirtiyor. Yapı Kredi Bankası'nın satış görüşmelerinin bir süre daha zaman alacağı düşünülürse, bankada yönetimin değişmemesi veya farklı düşünen bir ekibin yönetime gelmemesi durumunda Turkcell İletişim A.Ş.'nin TeliaSonera'ya satışı biraz zaman alacak.
Çukurova Grubu ise Yapı Kredi Bankası'ndaki Turkcell hisselerinin alım hakkının 31 Ekim 2005'e kadar kendilerinde olduğu konusunda ısrarcı.
31 Ekim'e kadar süre var
Grup önümüzdeki günlerde bu hakkı kullanarak Yapı Kredi Bankası bünyesinde bulunan hisseleri satın alıp, Telia Sonera'ya devretmek istiyor. Çukurova Grubu, haklılığına dayanak olarak 31 Ocak 2003 tarihinde BDDK ve TMSF ile imzaladığı Pamukbank'a olan borçların tasfiyesi anlaşmasının hükümlerini gösteriyor.
Anlaşmada yer alan bir hükme göre Çukurova Grubu, Yapı Kredi Bankası'nın doğrudan veya dolaylı olarak mülkiyetinde bulunan tüm Turkcell Holding ve Turkcell İletişim hisselerini sözleşmesinin imzasından sonraki iki yıl içinde satın alma hakkına sahip. Sözleşmenin bir başka maddesi
ise bu operasyonun tarafların üzerinde anlaşacağı bir kişi tarafından yapılması durumunda sürenin 1 yıl daha uzatılabileceğini ifade ediyor. Ancak daha sonra bu süre tarafların anlaşmasıyla sekiz aya
indirildiği için 31 Ekim 2005 tarihinde doluyor. Çukurova Grubu ile önemli bir kısmı daha önce grubun iki bankasında görev yapmış olan Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu arasında bu konudaki görüşmeler sürüyor. Ancak, geçmişte birlikte yıllarca çalışan taraflar bugün başta opsiyon kullanım hakkı olmak üzere birçok konuda çok farklı görüşlere sahip bulunuyor.
Yönetim kimi temsil ediyor?
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), genel kurulda Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu'nu seçme hakkı var. Ancak 31 Mart 2004'teki genel kurulda seçilen yönetim kurulu üyelerini BDDK belirledi. Edinilen bilgiye göre genel kurul toplantısından önce TMSF'ye bir yazı gönderen BDDK, Bankalar Kanunu'nun 14. maddesi uyarınca 'ilişikteki listede adı bulunan kişilerin Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu üyeliğine seçimlerinin sağlanmasını' istedi.
TMSF de zor durumdaki bankalarla ilgili düzenlemeleri içeren 14. maddenin gündeme gelmesinin piyasaları bozacağını düşünerek genel kurulda gönderilen liste için el kaldırdı. Böylelikle Mehmet Çekinmez (başkan), Mustafa Selçuk Tamer (başkanvekili), Ömer Kemal Gürer (başkanvekili), Ömer Kemal Gürer (başkanvekili), Dr. Mustafa Ünal (üye), Semih Çağlar (üye), Hrof. Dr. H. Güzen Üçışık (üye), Sedat Altunay (üye), Naci Sığın (genel müdür) olarak yönetime girdi. Çukurova Grubu Ancak bir süre sonra Sığın'ın görevine son verdi ve genel müdürlük görevine Doç. Dr. Osman Reha Yolalan getirildi.
Bu kez ne olacak?
Ancak son dönemde BDDK ile başta Bankalar Yasası olmak üzere bazı konularda farklı düşündüğü gözlenen TMSF'nin genel kurulda yönetim kurulu için kendi istediği isimleri seçebileceği öne sürülüyor. Bu durumda ise BDDK'nın, seçilen yönetim kurulunu görevden alma ve yerine yeni isimler atama hakkı bulunuyor. Eğer TMSF kendi istediği kişileri yönetim kuruluna seçer, ardından da BDDK bu kişilere görevden alıp yerlerine atama yaparsa ortaya iki kamu kurumunun çatıştığı görüntüsü çıkacak. Böyle bir gelişmenin sıkıntı yaratacağını belirten hükümete yakın kaynaklar iki kamu kuruluşu arasında genel kurula kadar 'bir orta yol bulunacağını' düşünüyorlar. Bu arada Yapı Kredi yönetimiyle TMSF arasında yönetim kurulu üyelerinin seçimi konusunda da temasların sürdüğü ifade ediliyor.