Bütün kitaplar kutsaldır

Bütün kitaplar kutsaldır
Bütün kitaplar kutsaldır
Kutsal kitapların satışına getirilen KDV indirimi, yayıncılar arasında "Neden ilk sıra kutsal kitaplarda? Bütün kitaplar kutsaldır" tepkisi yarattı.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Kutsal kitapların satışında Katma Değer Vergisi (KDV) oranı yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi. Bu indirim, yayıncıları maliyetlerde kriz yaşadıkları KDV oranları konusunda yeniden harekete geçirdi. Yıllardır KDV indirimi yönündeki taleplerine geri dönüş alamadıklarını belirten yayıncılık sektörü, şimdi ilk sıranın ‘kutsal kitaplara’ verilmesinden biraz rahatsız. Özet görüş ise şu: “Bütün kitaplar kutsaldır!”
Bakanlar kurulunun dün Resmi Gazete ’de yayımlanan kararına göre; Kur’an-ı Kerim, Kur’an meal ve tefsir kitapları ile münhasıran Kur’an cüz, sure, ayet veya meallerini içeren kitaplar, Tevrat, Zebur ve İncil kitaplarına uygulanan KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüldü. Bu kararda okullarda din dersi eğitimlerinin artacağı yönündeki gelişmelerin de etkili olduğu belirtiliyor. Türkiye ’de kutsal kitapların basımlarını ise sadece birkaç yayınevi yapıyor. Kur’an-ı Kerim’in ağırlıklı olarak basımı Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları’nda yapılıyor. Tevrat, Zebur ve İncil’de ise Kitabı Mukaddes Yayınları basıyor.

‘Satışı yaygınlaşsın diye’
Sektörün yıllardır KDV sorunuyla uğraştığını belirten Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, kutsal kitaplar özelinde yapılan bu indirimin, daha ucuza satılmaları ve böylece satışların yaygınlaşması için yapıldığını söylüyor. Bir süredir lüks tüketim kategorisinde ‘yüzde 18’ KDV ile satılan e-kitaplar için başvuruda bulunduklarını ve burada da KDV oranının yüzde 8’e çekilmesini istediklerinin altını çizen Celal, “Ancak hiçbir geri dönüş alamadık. Biz bunu beklerken, indirim kutsal kitaplara geldi” diyor. Yapı Kredi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Raşit Çavaş, görüşünü bir cümleyle özetliyor: “Bütün kitaplar kutsaldır, ayrı tutulmasın.”
Kutsal kitaplara getirilen indirimin sektörün sorunlarına fayda olmasa da ‘hayırlı’ bir gelişme olduğunu belirten Can Yayınları’nın sahibi Can Öz, şunları söylüyor: “Biz yıllardır sektörde KDV sorununu konuşup, bir türlü çözüm bulamazken, indirimin sadece kutsal kitaplara gelmesi biraz rahatsız edici. Çünkü özellikle küçük yayıncılar çok zor şartlarda kitap basmaya çalışıyor. KDV sorunu bizi çok ciddi sıkıştırıyor. Oysa kutsal kitap basan yayınevleri çeşitli yerlerden destek alabiliyor. Acaba verilen mesaj şu mu: Ayakta kalabilmek için kutsap kitap satın! Hepimiz böyle mi yapalım? Umarım KDV sorunu devamında çözülür.”

Yılda 20 bin adet İncil
Tevrat, Zebur ve İncil’in basımını yapan Kitabı Mukaddes Yayınları’ndan Tamar Karasu ise, indirimin sadece kutsal kitaplara değil tüm kitaplara getirilmesi gerektiği görüşünde. Yılda ortalama 10 bin adet Tevrat ve Zebur, 20 bin kadar da İncil sattıklarını ifade eden Karasu, “Ancak bu indirimin bize bir faydası yok, tüketiciye sadece. Çünkü bizim yüzde 18 gibi maliyetlerde yaşadığımız bir KDV krizi var. Bizi bu zorluyor. Şimdi fiyatlarla ilgili yeni düzenlemelere başlayacağız. Kutsal kitaplara ilgi ve merak artıyor. Bu indirim de bunun için yapılmıştır” diyor.

bigPara.com