Bütün yollar Ceyhan'a...

Mavi Akım'ı gerçekleştiren Türkiye, Rusya ve İtalya liderleri, Karadeniz'den Akdeniz'e, oradan da dünyaya açılacak yeni projeler için bugün bir araya gelecek.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Mavi Akım'ı gerçekleştiren Türkiye, Rusya ve İtalya liderleri, Karadeniz'den Akdeniz'e, oradan da dünyaya açılacak yeni projeler için bugün bir araya gelecek. Uzun bir süre 'mavi rüya' olarak adlandırılan doğalgaz boru hattının resmi açılışını gerçekleştirecek olan liderler, Ceyhan'ı 'uluslararası enerji terminaline' dönüştürecek mali büyüklükleri 10 milyar doları bulan yeni projeleri de masaya yatıracak. Liderlerin dosyasındaki iki acil konu Samsun-Ceyhan bay-pas boru hattı ve Mavi Akım'ın İsrail'e uzatılması konusunda 'yeşil ışık' yakılabileceği belirtiliyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, 1997 yılında anlaşması imzalanan, inşası 2003 yılında sona eren ve 2.5 yıldır doğalğaz akıtılan Mavi Akım doğalgaz boru hattının resmi açılış töreni için bugün Samsun'da bir araya gelecekler. Törenler, Rusya'dan gelen doğalgazın Türkiye'deki hatlara bağlandığı nokta olan Samsun Durusu'da bulunan istasyonda gerçekleştirilecek.
Üç liderin konuşmasının ardından 'meşale yakma töreni' yapılacak. Liderler daha sonra üçlü bir zirvenin ardından ikili görüşmeler için bir araya gelecek.
Görüşmelerde, ağırlıklı olarak yeni enerji projelerinin masaya yatırılması öngörülüyor. Bu projeler arasında en somut olanı Mavi Akım'ın İsrail'e uzatılması ve boğazların baypas edilmesini içeren Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattı. Türkiye'nin Çalık ve İtalya'nın ENI şirketleri 1 milyar dolarlık proje için geçen hafta bir anlaşma imzalamıştı.
560 kilometrelik hatla beraber Ceyhan'a yeni bir terminalin de yapılmasını içeren projenin yaşama geçirilmesi için petrolün sahibi Rusya ile hükümetlerarası anlaşmanın imzalanması gerekiyor. Petrol şirketlerinin ilgisi nedeniyle projenin gerçekleşme şansı yüksek görülüyor. Görüşmelerde 'Rusya, dünyanın en önemli doğalgaz ve petrol satıcısı. Ama bu alanda dünya aktörü olmak istiyorsa kaynaklarını Ceyhan'a indirmesi gerekecek' teması işlenecek. Ceyhan'a terminal projesinin yaşama geçmesi, Mavi Akım'ın İsrail'e uzatılması konusunda nihai kararın alınmasına da bağlı. Samsun-Ankara arasındaki bağlantıların zaten sağlanmış olması, Ankara'dan ek bir hattın gerçekleşmesiyle doğalgaz hattının Ceyhan'a ulaşması sağlanabilecek. Ceyhan'dan sonra ise Akdeniz altından İsrail'e bir boru hattı yapılması gerekecek.
Karalahana yiyecekler
Bu projelerin gerçekleşmesi durumunda ise bölgenin en önemli doğalgaz ve petrol kaynakları Ceyhan limanına akıtılmış olacak. Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Kerkük-Yumurtalık hatları birlikte düşünüldüğünde Ceyhan, Avrupa'nın en büyük limanı Rotterdam'la rekabet edebilecek. Türkiye, Ceyhan'a 10 milyar dolarlık yeni bir rafineri, LNG terminali ve petrokimya santralı yapmayı da planlıyor. Bunun yanı sıra Rusya'yla Tuz Gölü altındaki doğal mağaralara yeraltı depolama sistemlerinin kurulması da ele alınan projeler arasında yer alıyor.
Samsun Zirvesi'nde liderlerin Kuruçeşme Divan tarafından hazırlanan mönüsünde yoğurtlu karalahana dolması ve mısır ekmeği gibi yerel tadlar da bulunacak.