Büyük turizmci de ihracatçı sayılacak

ANKARA - Kültür Bakanlığı, artık 1 milyon dolar ve üzerinde döviz sağlayan turizm işletmelerinin ihracatçı statüsünde değerlendirileceğini ve ihracatçıların yararlandığı kolaylıklara sahip olacağını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, birçok turizm işletmecisinin yıllardır uğraş verdiği ‘turizm işletmecilerinin ihracatçı sayılmasına dönük yasanın uygulanma olanağı bulması’ talebi gerçekleşti. 

1 milyon dolarlık döviz getirmeli
Resmi Gazete’de önceki gün yayımlanan kararda, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli asli fonksiyonu konaklama olan işletmelerin ihracatçı sayılabilmeleri için yurt dışından 1 milyon ABD Doları ve üzeri döviz miktarını sağlamaları gerekir” denildi. Açıklamaya göre, bu karar gereğince Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘işletmelere uluslararası nitelikteki yurtiçi ihtisas fuarlarına ve yurtdışı fuarlara katılımına dönük destek verilmesi’, ‘yurtdışında tanıtım faaliyetlerine, pazar araştırması, pazarlama ve benzeri konularda destek verilmesi’ konusunda da düzenleme çalışmalarına başladı. Söz konusu tebliğlerin hazırlanmasının ardından 2010 yılı itibarıyla ilk uygulamalara başlanmış olacağı bildirildi.
Bakanlık, Turizmi Teşvik Kanunu’nun 16’ncı maddesinde belirtilen ‘turizm belgeli yatırım ve işletmeler elektrik, gaz ve su ücretlerini o bölgedeki sanayi ve meskenlere uygulanan tarifelerden en düşüğü üzerinden öderler’ hükmü çerçevesinde İçişleri Bakanlığı’nca 81 il valiliğine yazılı duyuruda bulunulduğunu da bildirdi. Günay, konuyla ilgili, “İşletmelere düşük elektrik, su tarifesi konusunda devlet desteğinin devam etmesi hususunda Başbakanlık’taki kararname bu sektöre verdiği önemin bir göstergesi olmaktadır” dedi. (Radikal)