Büyükdeniz: Negatif büyümeyle tanışırız

İSTANBUL - Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, Türkiye ekonomisinin 2009 yılının ikinci yarısından itibaren toparlanmaya başlamasının, küresel ekonomide müspet gelişmelerin olmasına bağlı bulunduğunu söyledi. Büyükdeniz, mali kesimi yeniden düzenlemeye ve reel ekonomiyi desteklemeye yönelik politikaların kısa vadede işe yaraması için dip noktasının geride kaldığına inanılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
 “Beklentilerin iyileşmesi; servet erozyonunu durduracak, her türlü talebi artıracak, destek paketlerinin etkisini yaygınlaştıracaktır. Mali kesim destekleri ile sürecin 2009 içinde düzelmesi umuluyordu. Bu düzelmenin gerçekleşmeme ihtimali yüksek. Ne piyasalarda, ne de üretim, yatırım ve harcamalarda düzelme henüz görülmedi. Sağlanan destekler düzeltme için ’yetersiz’ görüldü ve yerel düzlemden küresel çapta uyumlu politikalara geçilemedi. Türkiye’nin şimdi içinde bulunduğu şartların 2001 yılından çok daha vahim şartlar olduğunu iddia eden Büyükdeniz, konuşmasını şöyle sürdürdü.
“2009 dünya ekonomisinin daraldığı, eksi büyümenin gerçekleştiği bir yıl olacağı yönünde tahminler var. Bu tahminler Türkiye için de geçerlidir. Benim şahsi beklentim bu yıl negatif bir büyüme ile karşılaşabiliriz yıllar sonra...” dedi. Büyükdeniz, yaşanan bu dönemde dalgalı kur sisteminin Türkiye’nin en önemli emniyet supaplarından biri olduğunu ifade etti. (aa)