Büyükelçi 'Mavi'yi örnek gösterdi

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ABD ziyaretinde başta PKK olmak üzere ekonomik alanda işbirliğinin de ön plana çıktığını ifade eden ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson...

ANKARA - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ABD ziyaretinde başta PKK olmak üzere ekonomik alanda işbirliğinin de ön plana çıktığını ifade eden ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, birçok Türk firmasının ABD pazarına girdiğini belirtti ve örnek olarak ABD'de 45 milyon dolarlık satış yapan Mavi Jeans'i gösterdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminden mutlu olmadıklarını vurguladı.
'Türkiye-ABD İş Ortaklıklarını Güçlendirmek: ABD Ticaret Odası TradeRoots ve TOBB İş Ortaklığı Programı'nın mutabakat zaptı imza töreni ve ilk semineri dün TOBB'un ev sahipliğinde yapıldı.
Wilson, ABD pazarının çok büyük fakat uzak olduğunu vurgulayarak, "Büyük olduğu için Türk şirketlerinin orada olması gerekiyor. Böyle bir pazar gerçek anlamda para demektir" diye konuştu. Şu ana kadar pek çok markanın Amerikan pazarına girdiğini anlatan Wilson, örnek olarak Mavijeans'in geçen yıl ABD'de 45 milyon dolarlık satış yapmasını örnek gösterdi.
'Politika gözden geçmeli'
Her iki ülkedeki iş dünyasının aynı dili konuştuğunu belirten Wilson, şunları kaydetti: "İşlenmiş gıda, seramik, inşaat sektörleri önemli fırsatlar yakalayabilir. Türkiye ABD'nin bazı eyaletlerini hedeflemeli. Örneğin, Minnesota'nın gayrisafi milli hasılası İsrail ve İran'ınkinden fazla. Tarım ürünleri ve mülkiyet hakları alanında ihracat firmalarımız Türkiye'de bazı bariyerlerle karşılaşıyor. Buradaki politikalar tekrar gözden geçirilmeli. Ayrıca, Türkiye'deki koruyuculuk girdi maliyetlerini artırıyor."
Giriş rehberi hazırlanıyor
Projenin temel amacının ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişimi için, daha fazla firmanın ve daha fazla ürünün bu sürece dahil edilmesine katkı sağlamak olduğunu dile getiren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu amaçla bir durum tespiti yapıyoruz. Firmalarımızın, ABD piyasasıyla ilgili bilgi ihtiyacı olan alanları ve pazara girişte karşılaştıkları sorunları belirliyoruz. Belirlenecek sorunlar çerçevesinde, tüm firmalarımızın kullanımına sunulmak üzere, 'ABD Pazarına Giriş Rehberi' hazırlayacağız" açıklamasında bulundu. Rifat Hisarcıklıoğlu, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca başlatılan, ABD ile Ticareti Geliştirme Stratejisi'ni de desteklediklerini söyledi.
'Türünün ilk örneği'
ABD Ticaret Odası Başkanı ve Edward Jones Finans Şirketi Ortağı John W. Bachmann ise ticaret konusunda yapılan bilgilendirme seminerinin 'türünün ilk örneği' olduğunu söyledi. Dış ticaretin Amerikan Ticaret Odası için çok önemli olduğunu ifade eden Bachmann, Türkiye'nin 2001 sonrasında gösterdiği ekonomik gelişmenin Amerikalıların ilgisini çektiğini, General Elektric'in Türkiye'ye yatırım yapmasının bu ilginin en önemli göstergesi olduğunu kaydetti. Bachmann, "Ben dünyanın bu bölgesinde daha iyi bir dost düşünemiyorum" dedi.
'Rakamdan mutlu değiliz'
ABD'nin en büyük ihracat müşterisi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bu ülkeye ihracatının, ABD ithalatıdaki oranının sadece binde 3; 2005 itibarıyla mitarının ise 10 milyar dolar olduğunu söyledi. Türkiye'nin dış ticaret hacminin, 2000-2005 arasında, yüzde 129 büyüdüğünü, buna karşın bu ülkeyle ticaret hacmindeki artışın yüzde 43'te kaldığını anlatan Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
"TOBB, ülkemiz ile ABD arasındaki ticaret hacminin bugünkü düzeyinden mutlu değildir. Özellikle işadamlarımızın, vize konusunda yaşadıkları sıkıntılar, ticareti olumsuz etkilemektedir. Birkaç yıl önce gündeme gelen Nitelikli Sanayi Bölgeleri konusuna, işlerlik kazandırılmasını, çok önemli görüyoruz. Bu konudaki adım, ekonomik ve siyasi açıdan da çok olumlu bir gelişme olacaktır."