Büyükelçilerle vize zirvesi yapılacak

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, AB ülkeleri ile yaşanan vize sıkıntısının 24 ülkenin büyükelçisiyle bir araya gelerek değerlendirileceğini söyledi.

ANKARA - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, AB ülkeleri ile yaşanan vize sıkıntısının 24 ülkenin büyükelçisiyle bir araya gelerek değerlendirileceğini söyledi. ASO'nun olağan meclis toplantısında hafta başı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaptığı görüşme hakkında bilgi veren Çağlayan, büyükelçilere şöyle seslendi: "Sanayi odasından giden bir
adamın iltica ettiğini gördün mü? Onun için bana uzun süreli vize ver. Vizeyi alıp alamayacağın belli değil. Oradaki adamın keyfine kalıyor. O gün kafası iyiyse tamam, değilse gidemiyorsunuz. Meselenin mutlaka çözülmesi gerekiyor."
Çağlayan ayrıca, Cumhurbaşkanı Sezer'e işgal edilen kamu arazilerinin satışından sağlanacak gelirin, borçların tasfiyesinde kullanılmasını
önerdi. Sezer'in yanıtı ise, "Bu tür düzenlemeler yeni afları çağrıştırır" oldu. AB mevzuatına uyumda, hangi sektörlerde, ne yapılması gerekiyorsa tespiti için 'iç tarama' gerektiğini belirten Çağlayan, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne uyum maliyetlerinde ciddi bedel ödediğini kaydederek, aynı şeyin AB müzakere sürecinde de yaşanmaması için, uyum maliyetlerinin AB'den talep edilmesini istedi.