Büyükler risk almamak için kaliteli yerli makine bile almıyor

Büyükler risk almamak için kaliteli yerli makine bile almıyor
Büyükler risk almamak için kaliteli yerli makine bile almıyor

MTG?nin iki başkanı Oktay ve Dalgakıran (solda) 200 ülkeye ihracat yapan makine sektörünün Avrupa?nın 6?ncısı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 23 milyar dolarlık makine ithalatının 15 milyar dolarlık kısmı Türkiye'de üretilebiliyor. Ancak makineciler, büyük şirketlerin risk almamak için en kaliteli yerli sanayiden bile makine almadıklarını söylüyor

İSTANBUL - Türk makine sanayii, yerli malı makine satışını artırmak için 10 milyon TL’lik tanıtım fonuyla milli kampanya düzenliyor. Türk makinesini iç ve dış pazarlarda tanıtmak, sektörün pazar ve ihracat potansiyelini yükseltmek için Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği bünyesinde kurulan Makine Tanıtım Grubu (MTG), Türk makinesinin iç ve dış pazarlardaki algılamasını güçlendirmek amacıyla tanıtım atağı başlattı. Grubun tanıtım toplantısında konuşan Makine Tanıtım Grubu Eş Başkanı Adnan Dalgakıran, “Dünyada Türkiye denince akla makine ve teknoloji geliyor. Ama Türkiye’de şirketler yerli makineyi tercih etmiyor” dedi.

Dış ticaret makası açıldı
İthalat ve ihracat arasındaki makası en çok açılan iki sektörün enerji ve makine olduğunu anlatan Dalgakıran, bu sorunun aşılabileceğini vurguladı. Dalgakıran Türkiye’nin 2008’de 11 milyar dolarlık makine ihratına karşılık 23 milyar dolarlık ithalat yaptığını hatırlatarak şöyle konuştu: “23 milyar dolarlık makine ithalatının 15 milyar dolarlık kısmı Türkiye’de üretilebilen makinelerden oluşuyor. Yani Türk şirketler yerli makine alırsa ekonomiye de büyük katkı sağlanır. Bu rakamlar kampanya başlatmamızda çok etkili oldu.”
Yerli makinelerin fayda maliyet açısından yabancılardan çok daha avantajlı olduğunu anlatan Dalgakıran, yerli makine tercih edilmemesinin nedenini şöyle açıkladı: 

‘Kompleksi atmalıyız’
“Büyük şirketlerin alımından sorumlu kişiler ve mühendisler risk almamak için ve para cebinden çıkmadığı için yabancı makineleri tercih ediyor. Kompleksleri üstümüzden atmalıyız. Bunun için çalışacağız. Türkiye Avrupa’nın 6’ncı büyük makina üreticisi ve 4-5’inci sıradakilerle farkı hızla kapatıyor.”
MTG’nin amacının Türk makine sanayiinin yurtiçi ve yurtdışındaki algısını değiştirmek olduğunu anlatan Makine Tanıtım Grubu Başkanı Ali Rıza Oktay ise tanıtımın iki aşamalı olacağını söyledi.  Kampanyaya göre ilk aşamada çok sayıda reklam ve tanıtım çalışmaları yapılacak. 2009 sonuna kadar ilk aşamada yerli yatırımcıların Türk makinelerini tercih etmeleri sağlanacak. Yılbaşından sonra başlayacak ikinci aşamada ise yurtdışında Türk makineleri ile ilgili algılamayı güçlendirmeye yönelik çalışmalar devreye girecek. (Radikal)