Büyüklere özel vergi dairesi ocakta açılıyor

Kamuoyunda 'VIP vergi dairesi' olarak da adlandırılan Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD), gelecek ay İstanbul Tekel'in Mecidiyeköy'de bulunan eski 'Likör Fabrikası'nda faaliyete geçiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı da...

ANKARA - Kamuoyunda 'VIP vergi dairesi' olarak da adlandırılan Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD), gelecek ay İstanbul Tekel'in Mecidiyeköy'de bulunan eski 'Likör Fabrikası'nda faaliyete geçiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı da, ciro, ödenilen vergi, aktif büyüklük ve çalışan sayısı gibi çeşitli kriterlere göre, BMVD kapsamına girecek mükellefler belirlendi. Bankacılık ve sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren tüm kuruluşlar da bu kapsama alındı. Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, başlangıçta 800 olarak planladıkları BMVD bünyesine alınacak büyük şirket sayısını 400-500'e düşürdüklerini söyledi.
BMVD Başkanı Mehmet Akif Ulusoy da ocak ayında hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi. Daire için yurtdışındaki çeşitli uygulamaları incelediklerini belirten Ulusoy, şu açıklamada bulundu: "BMVD'ye tabi mükellef sayısının dışarıda çok geniş tutulmadığını gözlemledik. Hollanda'da böyle bir dairenin sadece 100 mükellefi var. Ancak, onlar holding şirketlerini bir grup olarak almışlar. Biz, ise tek tek şirket olarak dikkate alıyoruz. Yine nüfusu Türkiye'den çok fazla olmasına rağmen Endonezya'da BMVD'nin mükellef sayısı 300. Biz de yaptığımız değerlendirmeler ışığında BMVD kapsamına girecek mükellef sayısını bir miktar aşağı çektik. İstanbul'da 400 mükellefle hizmet vermeye başlayacağız. Dairede 150 personel görev yapacak."
Ulusoy, İstanbul merkezdeki yapılanmanın ardından üç-dört ay sonra ilk şubeyi İzmir'de açmayı planladıklarını söyledi. Daha sonra Ankara ve diğer büyük illerde de şube açılacak.