Büyülübağ şarapları bağdan şişeye 'yerçekimi'yle akıyor

Büyülübağ şarapları bağdan şişeye 'yerçekimi'yle akıyor
Büyülübağ şarapları bağdan şişeye 'yerçekimi'yle akıyor

Alp Törüner, ?Nabucco?ya imza atan altı ülkenin seçilmiş şaraplarından bir karışım elde edildi. Türkiye?den de sadece Büyülübağ seçildi? dedi.

Aileden gelen şarap sevdasıyla dedesinin Avşa'daki bağlarında şarap üreten Alp Törüner, 'Şarabı yerçekimi gücüyle üretiyoruz. Yani üretimde pompa ve santrifüj kullanmıyoruz, böylece kötü taneler şaraba geçmiyor' dedi

İSTANBUL -  Yılllarca fast food sektöründe yönetim kademelerinde çalıştıktan sonra dedesinin Avşa Adası’ndaki bağlarında üzüm yetiştirip, şarap üretmeye karar veren Alp Törüner, Türk şarap sektörüne de yeni bir yöntem kazandırdı; yer çekimiyle üretim.
Bunun için Fransa’da araştırmalar yapıp, önologlardan destek alan Törüner, 4 milyon dolar yatırım yaparak, Büyülübağ Bağcılık ve Şarapçılık tesislerini Avşa’da, kendi bağlarının içinde bir yamaca kurdu. Törüner, ‘yer çekimi’nin şarap üretimi sırasında pompa ve santrifüj kullanmamak anlamına geldiğini belirtiyor. 

Dedesinin üzüm bağları
İstanbul’daki Harem Oteli’nin sahibi dedesi Mustafa Hilmi Bayındır’ın yolu Avşa Adası’na düştüğünde ilk önce burada turizm yatırımı yapmayı planladığını belirten Törüner, “Dedem aldığı kararın ilk adımını arsa ve bağ alımlarıyla başlattı. Topladığı alan 160 dönüme kadar ulaştı. Ancak, Avşa’da hayal ettiği turizm işine girmek yerine küçük küçük ev tipi şarap üretimi denemeleri yaptı” diye konuştu. Çocukluğunun, dedesinin bağlarında, evde yapılan şarapların içildiği sofralarda geçtiğini söyleyen Törüner, bu ortamda tam bir ‘şarap sevdalısı’na dönüştüğünü ifade etti. 

Dört basamaklı fabrika
ABD’li fast-food devi Burger King’in Doğu Avrupa ve Ortadoğu Bölgesi’nde Operasyon Müdürlüğü’nde yedi yıl geçirdiğini belirten Törüner, “Bu sırada yaptığım seyahatlerde şarap üzerine daha da yoğunlaştım ve 2000’li yılların başında dedemin Avşa’daki bağlarında iyi üzüm yetiştirip, orada güzel şarap üretmeye karar verdim” diye konuştu.
Törüner, Fransa’da araştırmalarını artırarak, Avşa Adası’ndan Fransa’ya toprak götürüp tahliller yaptırdı. Fransa’dan Cabernet Sauvignon, Merlot ve Chardonnay çubukları getirterek, bunlara Avşa’nın Adakarası üzümünü ekledi. Bunun üzerine sıranın tesisi oluşturmaya geldiğini aktaran Törüner, “Fabrika, dört basamaklı bir binadan oluşuyor. ‘Yer çekimi’ şarap üretimi sırasında pompa ve santrifüj kullanmamak anlamına geliyor” dedi. 

Yılda 200 bin litre
Tesisin mimari özelliği sayesinde şarabın bir aşamadan ötekine yer çekimi gücüyle kendiliğinden akıp gittiğini söyleyen Törüner, “Pompa ve santrifüj etkisi şarabı yorar. Kötü tanelerin şaraba geçmesine neden olur. Bizim sistemde bu engelleniyor” dedi.
Törüner, şaraba ne kadar ‘nazik’ davrandıklarını anlatmak için de şu örneği verdi: 10 tonluk tankın bir aşamadan ötekine akışı bizde dört saat sürüyor. Normal şarap üretiminde  ise, 5-10 dakikada bu işlemin tamamlanması beklenir. Törüner, şişeleme sırasında da yer çekimi gücünü kullandıklarını ifade etti. Türkiye’de bildikleri kadarıyla bu yöntemi kullanan tek üretici olduklarını kaydeden Alp Törüner, “Ben bu yöntemi daha doğru buldum. Diğerleri benimsemeyebilir. Ayrıca Türkiye’de çok güzel şaraplar üretiliyor” dedi. Beş yıl önce faaliyete geçen tesiste, yılda 200 bin litre şarap üretiliyor. (Radikal)

Nabucco’ya özel şarapta Büyülübağ da var
Nabucco’nun Alman ortağı RWE, bir yıl önce, Avusturyalı bir şarap üreticisinden, Nabucco’nun imza töreni için, boru hattının geçtiği her ülkeden ‘bir şirket ve bir ürün’ içeren özel şarap hazırlamasını istemişti. Nabucco Cuvee’ye Türkiye’den sadece Büyülübağ girdi. Alp Törüner, Nabucco Cuvee ile ilgili şunları söyledi:
“Nabucco projesinin Alman ortağı RWE, Avusturyalı bir şarap üreticisinden imzanın anısına özel bir şarap üretmesini istemiş. Bunun için de Nabucco’ya imza atan altı ülkenin seçilmiş şaraplarından bir karışım elde etmeyi uygun görmüşler. Türkiye’den de sadece Büyülübağ’ı aldılar. Büyülübağ Cabernet Sauvignon Reserve 2005 şarabımız, Vinalies International 2009’da gümüş madalya almıştı. Sanırım bu nedenle dikkatlerini çektik. Bizden 600 şişe şarap istediler. Biz de Avusturya’ya şarap ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Sonrasında 4 bin şişe Nabuccu Cueve ürettiler. Bunları, Nabucco’ya imza koyan ülkelerdeki bakan, bürokrat, şirket yöneticileri gibi ilgililere dağıttılar.”
Hangi ülkeden kimin şarabı alındı?
Alman RWE’nin isteği üzerine Avusturya’dan Weingut Peter Schandl’ın liderliğinde oluşturulan ‘Nabucco Cuvee’ adlı ticari olmayan şarabın içinde yer alan diğer ülke ürünleri şöyle:
* Bulgaristan: Damianitza Şaraphanesi (Cabernet Sauvignon, Ruen&Rubin Cuvee 2005)
* Almanya: Weingut Philip Kuhn (Dornfelder 2006)
* Macaristan: Laszlo Szeremley (Merlot 2006)
* Romanya: Wine Princess (Pinot noir, Merlot, Cadarca 2005)
* Türkiye: Büyülübağ (Cabarnet Sauvignon 2005)