'Büyüme hedefi aşar, yüzde 6 olur'

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, ikinci çeyrek büyüme rakamlarının Türkiye'nin dış kaynaklı dalgalanmayı en az hasarla atlattığını gösterdiğini...

ANKARA - Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, ikinci çeyrek büyüme rakamlarının Türkiye'nin dış kaynaklı dalgalanmayı en az hasarla atlattığını gösterdiğini, yıllık büyümenin yüzde 5 hedefini aşarak yüzde 6'ya yaklaşacağını söyledi.
Şener, düzenlediği basın toplantısında, ikinci çeyrek büyüme rakamlarının finansal dalgalanmanın yaşandığı dönemi de kapsaması açısından önem arz ettiğine dikkati çekti ve "Türkiye finansal dalgalanmayı uygulanan programla başarıyla atlatmıştır, veriler bunu doğruluyor. Türkiye bu dalgalanmadan en az hasarla çıktı" değerlendirmesini yaptı.
Şener, "2006 sonu hedefinin yüzde 5'i aşacağını, yüzde 6'ya yakın gerçekleşeceğini söyleyebiliriz" dedi. Şener, reel sektör yatırımlarının ikinci çeyrekte yüzde 14 arttığını belirterek, gelişmelerin ihracata ve istihdama da olumlu yansıyacağını söyledi. Şener, büyümenin hissedilmediği eleştirilerine, 2002'de 182 milyar dolar olan GSMH'nin bu yıl sonunda 380 milyar dolara çıkmasının beklendiğine işaret ederek, "Hissedilmeme görüşüne katılmıyorum" dedi.
'Cari açığın nedeni petrol'
Cari açığa da değinen Şener, yılın ilk yarısında 18.4 milyar dolar olarak gerçekleşen cari açığın, 4.4 milyar dolarının petrol ve enerji fiyatlarındaki artışlardan kaynaklandığına vurgu yaptı. Şener, bu dönemde 28 milyar 345 milyon dolar yabancı sermaye girdiğini, bunun yüzde 92'sinin uzun ve doğrudan yabancı sermaye olduğunu belirtirken, özel sektörün 11.8 milyar dolar uzun vadeli dış kaynak sağladığını kaydetti. Bakan Abdüllatif Şener piyasalardaki artış beklentisinin aksine, cari açığın geçen yılki seviyesine yakın gerçekleşmesinin beklendiğini söyledi.