'Büyüme rakamı yansımadı'

Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yüzde 9.9'luk büyümenin henüz pozitif bir biçimde topluma yansımadığını belirterek, "Ama biraz gecikmeyle de olsa yansıyacağına inanıyorum" dedi.

İSTANBUL - Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yüzde 9.9'luk büyümenin henüz pozitif bir biçimde topluma yansımadığını belirterek, "Ama biraz gecikmeyle de olsa yansıyacağına inanıyorum" dedi.
Türkiye'nin birikmiş işsizliğinin yüksek olduğunu söyleyen Özilhan, şunları kaydetti: "Bu büyüme, pozitif biçimde topluma yansımadı. Ama biraz gecikmeyle de olsa yansıyacağına inanıyorum. Tahminim birkaç sene. Türkiye'nin birikmiş işsizliği çok yüksek. Öncelikle işsizlere iş bulunabilmesi için Türkiye'nin devamlı yüzde 5-6'larda büyümesi lazım. Yabancı sermaye gelmesi lazım. Çünkü yerli sermaye Türkiye'de bu büyümeyi sağlayacak kadar birikmiş değil."
Özilhan, 17 Aralık'ta tarih alınmasının yabancı şirketlerin dikkatini Türkiye'ye çektiğini belirterek, "3 Ekim'de müzakerelerin başlaması ve müspet gitmesi de daha fazla ilgiye neden olacaktır diye düşünüyorum" dedi. 3 Ekim ile ilgili fazla bir olumsuzluk görmediğini ifade eden Tuncay Özilhan, şunları kaydetti:
"Ama Türkiye'nin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Türkiye müzakereci tayinini yapmalı, kendi kadrosunu kurmalı. Uyum yasalarıyla ilgili tercümelerin yapılması ve gözden geçirilmesi lazım. Türkiye, yasa ve uygulamalardaki noksanlıkları tespit etmeli. Bu iş, tarih almaktan daha zor, yorucu ve uzun vadeli bir iş. Türkiye, müzakere taktiklerini iyi oluşturmalı, tecrübeli insanlar bulmalı."