Büyüme vatandaşlıktan çıktı

Büyüme vatandaşlıktan çıktı
Büyüme vatandaşlıktan çıktı
2012 yılı ilk çeyrekte yüzde 3,2 büyüyen ekonomi Türkiye'nin iç talebi kısmayı hedefleyen sıkılaştırma politikalarının etkili olduğunu gösterdi.
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye ekonomisi yumuşak inişi başarıyla gerçekleştiriyor. Merkez Bankası’nın aldığı önlemlerle iç talebin baskılandığı Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı yüzde 3,2’lik büyüme verilerinde de ortaya çıktı. Vatandaşın tüketimi ilk çeyrekte geçen yıla göre yerinde saydı. 10 çeyrektir kesintisiz büyüyen Türkiye’de büyümenin motoru ise ihracat oldu. Beklentilerin üzerinde gelen büyüme verisinin yanı sıra öncü göstergeler ikinci çeyrekte daha yüksek büyümeye işaret ediyor. Ekonomistler verinin yüzde 3’lük yıllık büyümenin yakalanabileceğini gösterdiğinde hemfikir. Yüzde 4’ü yakalamak için ise iç talebin hareketlenmesi şart. Ekonomistler ilk yarıda yüzde 3-3,5 büyüme bekliyor.
TÜİK’in verilerine göre Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte 772 milyar 453 milyon dolar büyüklüğe ulaştı. Dördüncü çeyreğe göre ilk çeyrekte mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış büyüme ise yüzde 0,2’de kaldı. Geçen yıl ilk çeyrekte büyümeye 8.6, yılın tamamında da 5.3 katkı yapan iç talebin bu yıl ilk çeyrekteki katkısı sıfır. Bunun nedeni ise Merkez Bankası’nın aldığı iç talebi baskılama önlemleri. 

Kamu ağırlığını koydu
Büyüme verileri tüm sektörlerde ciddi yavaşlamayı gösteriyor. Tarım yüzde 4,6 büyürken katkısı sadece 0.2 puan. Sanayi yüzde 3 büyümesine karşın 0.9 puan katkı yaptı. Yüzde 2,8 büyüyen inşaat 0.16 puan katkı yaparken yüzde 4,8 büyüyen finanstan büyümeye 0.57 puan geldi.
Tüketim harcamaları ise ilk çeyrekte yüzde 0,7 arttı. Vatandaşın tüketiminde artış olmazken kamunun tüketim harcamaları yüzde 5,5 büyüdü. Geçen yıl büyümeye katkısı sınırlı kalan kamu özel tüketim tökezleyince devreye girdi ve büyümeye katkısı 0.53 puan oldu. Bu artış maaşlardan değil mal ve hizmet alımlarından kaynaklandı.
Yatırımlar da ilk çeyrekte duraksadı. Özel sektörün yatırımları yüzde 1,6 artarken kamunun yatırımlarındaki büyüme yüzde 2,1’de kaldı. Özel sektörün yatırımlarındaki artışın kaynağı ise inşaat. Özel sektörün yatırımları büyümeyi 0.4 puan olarak pozitif etkilerken, kamu yatırımlarının katkısı 0.1 puanda kaldı. Stoklardaki gerilemenin ise büyümeyi 2.3 puan düşürdü.

Vatandaş giyimden kesti
Vatandaşın tüketim harcamalarındaki artış ilk çeyrekte yüzde 0,25’te kaldı. Gıda harcamaları yüzde 3,43 artan vatandaş tasarrufu ise giyim ve ayakkabıda yaptı. Giyim ve ayakkabı harcamaları yüzde 7,35 düştü.

Avrupa’da ilk üçte
Euro Bölgesi’nin yüzde 0,1 küçüldüğü ilk çeyrekte Yüzde 8,1 büyüme ile Çin birinciliği kimseye kaptırmadı. Avrupa’da ise birincilik yüzde 4,7 ile Norveç’te iken yüzde 3,5 büyüyen Polonya’dan sonra Türkiye üçüncü.

Kişi başı gelir 129 dolar düştü
İlk çeyrekte yavaşlayan büyüme 2011’deki 10.444 dolar olan kişi başı gelirde düşüşe neden oldu. Kişi başı milli gelir 129 dolar düşerek 10.315 dolara indi.

Başbakan Yardımcısı Alİ Babacan
İstikrar açısından önemli
Veriler, ekonominin, 2012-2014 dönemi Orta Vadeli Program’da öngörülen büyüme ve cari işlemler dengesi öngörüleri ile uyumlu seyrettiğine işaret etmektedir. Sağlanan bu gelişmede küresel gelişmelerin çok yakından takip edilerek makro ekonomik politikaları öne alan bir şekilde ve tutarlı bir biçimde uygulanması etkili olmuştur. Toplam talebin yapısındaki gelişmelerin, finansal istikrar ve fiyat istikrarı açısından da olumlu değerlendirilmesi gerekiyor.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan
Benim için sürpriz değil
Büyüme rakamı benim için aslında sürpriz olmadı, 3.2 büyüme ilk çeyrek için benim beklentim dahilinde idi. 2012 yılının ilk altı ayında ihracatımızın gösterdiği performans bunun kanıtı. İhracatın büyüme üzerindeki pozitif etkisini çok net bir şekilde görmeye başladık. İhracat artışı ve büyüme Avrupa Birliği’nin içinde bulunduğu ekonomik çalkantıya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ’da yaşanan siyasi ve ekonomik krize rağmen gerçekleşmiştir.

Maliye Bakanı Mehmet Şİmşek
Bu şartlarda çok iyi rakam
:Net ihracattan kaynaklanan bir büyüme söz konusu. Aslında, bizim için bir sürpriz değil, öngördüğümüz bir trend. Gerek Avrupa’daki sıkıntıların getirdiği kötümserlik, gerekse iç talepteki yavaşlamayla birlikte Avrupa pazarındaki daralmayla birlikte stoklar hızlı bir şekilde eridi, ama işin özü itibariyle yüzde 3,2’lik rakam iyi bir rakam bu küresel şartlarda. En büyük ticaret ortağımız AB’nin içinde olduğu krizi dikkate alırsak oldukça iyi bir rakam.

Sanayi Bakanı Nİhat Ergün
Memlekette işler iyi
Açıklanan rakamlar ülkemizin yıl sonu itibariyle Orta Vadeli Programda belirttiğimiz yüzde 4’lük büyüme oranını rahatlıkla yakalayacağımızı gösteriyor. Verileri dünyanın diğer ekonomileriyle karşılaştırdığımızda Türkiye’nin başarısı kendini daha net bir gösterecektir. Bu başarının arkasında istikrarlı politikalar ve makroekonomik tedbirlerin kararlılıkla uygulanması vardır. Bütün bu gelişmeler ‘Bizim memlekette işler kötü’ diyenlere de iyi bir cevaptır.

bigPara.com