'Büyüme yavaşlayacak'

Türkiye'nin lider GSM operatörü Turkcell, 2004 yılında 4.4 milyon olan abone sayısındaki net artış rakamının, zorlu rekabet koşulları nedeniyle 2005 yılında aynı düzeyde ya da daha altında gerçekleşmesini bekliyor.

SİNGAPUR - Türkiye'nin lider GSM operatörü Turkcell, 2004 yılında 4.4 milyon olan abone sayısındaki net artış rakamının, zorlu rekabet koşulları nedeniyle 2005 yılında aynı düzeyde ya da daha altında gerçekleşmesini bekliyor.
Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, "Yılın ilk yarısında abone sayısında 2.3 milyon net artış meydana geldi. Yılın ikinci yarısında belirli bir yavaşlama bekliyoruz. Yılın tamamında da geçen yıl ulaşılan 4.4 milyonluk artış kadar olmaz" dedi.
Türkiye GSM pazarında Telsim ve Türk Telekom ile Telecom Italia'nın yüzde 40'ar ortaklığı olan Avea ile rekabet eden Turkcell'in genel müdürü Akpınar, "Ortada sert bir fiyat rekabeti olduğu açıkça görülüyor. Son birkaç çeyrekte bu istikrara kavuştu, ancak ARPU'larda (abone başına elde edilen gelir) bir tavan var. bu yıl ARPU'ların, 2004'teki 12 dolarlık bileşik ortalamaya göre hafif artmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Merrill Lynch'in araştırmasına göre, Turkcell mart ayı sonu itibarıyla Türkiye GSM pazarının yaklaşık üçte ikisini elinde bulunduruyor. Bu ay başında Turkcell, ikinci çeyrek net kârının, turizmdeki canlılığın etkisiyle ilk çeyreğe göre yüzde 67 artışla 213.7 milyon dolar olduğunu ve çeyrek dönem bazında abone sayısının yüzde 5.3 artarak 25.6 milyona yükseldiğini açıkladı. Turkcell önderliğindeki konsorsiyum 2004'ün şubat ayında,genç nüfusuyla dünyanın en hızlı büyüyen cep telefonu pazarlarından biri olması beklenen İran'ın ikinci özel cep telefonu ağının kurulması ve işletmesi için açılan ihaleyi kazandı.
Daha sonra İran'ın muhafazakâr parlamentosu, güvenlik gerekçeleri öne sürerek Turkcell'in Irancell konsorsiyumundaki payını yüzde 70 seviyesinden yüzde 49'a çekti. Turkcell'den yapılan açıklamada ise bu ülkedeki görüşmelerin sürdüğü ifade edildi.
Borsa kapanışı yapıldı
Öte yandan Turkcell yönetimi şirketin New York Borsası'na kote oluşunun 5. yıldönümü kapsamında 23 Eylül Cuma günü kapanış zilini çaldı. Turkcell'den yapılan açıklamada, şirket yönetim kurulunun, yıldönümünde New York'ta toplandığı, toplantının ardından New York Borsası'nın kapanışının Turkcell'in yönetim kadrosu tarafından zil çalınarak yapıldığı belirtildi. Açıklamada, New York Borsası kapanışına, aralarında Çukurova Holding Yönetim Kurulu Mehmet Emin Karamehmet ile Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar'ın da bulunduğu yöneticilerin katıldığı ifade edildi. (Reuters, Radikal)