Büyüme yüzde 1.6'da kaldı

Büyüme yüzde 1.6'da kaldı
Büyüme yüzde 1.6'da kaldı
Türkiye ekonomisi yılın en kötü çeyreği olan üçüncü çeyrekte yüzde 1,6 büyüdü sanayi üretimi ekimde yüzde 5.7 daraldı.

EKONOMİ SERVİSİ - Türkiye ekonomisi yılın en kötü çeyreği olan üçüncü çeyrekte yüzde 1,6 büyüdü. Beklentiler yüzde 2,6 seviyesinde büyüme göstermesiydi. Avrupa ’daki sorunlar, iç talepteki durgunlukla düşük gelen büyüme rakamının yılı yüzde 3’ün biraz üstünde tamamlaması bekleniyor. Yüzde 11 artan ihracat ve azalan ithalat nedeniyle dış ticaretin büyümeye pozitif etkisi 3,43 puan olurken sanayi üretimi büyümeye 0.3 puan katkı yaptı. Özel tüketim ise ikinci çeyrekte olduğu gibi durgunluğunu sürdürdü. Yüzde 0,5 azalan vatandaşın tüketimi büyümeyi 0.36 puan geriletirken devlet tüketiminin ise 0.41 puanlık katkı yaptı. Özel sektör de büyümenin aleyhine çalıştı yüzde 11,1 gerileyen yatırımlar büyümeyi 2,18 puan düşürdü.

Sanayi yüzde 5,7 daraldı

Sanayi üretim endeksi ise ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.7 azaldı. Ekonomistlerin beklentisi yüzde 2,5 civarında küçülme bekliyorlardı. İhracatın ve sanayinin lokomotif sektörlerinden otomotiv yüzde 9,3, makine yüzde 21,4, kimya üretimi ise yüzde 6,9 daraldı. 

Yıl sonu yüzde 4 hayal, yüzde 3 görülebilir

Üçüncü çeyrekte yılın en kötü büyüme rakamının yaşanması bekleniyordu. Ancak dış ticaretin büyük katkısı olmasa gerileyecek olan büyüme rakamı yıl sonu için yüzde 4 olan büyüme hedefinin tutturulamayacağını bir kez daha kanıtladı. Ekonomistler yüzde 3'ün yakalanmasının bile zor olduğu görüşünde. Ekim sanayi üretimi de yılın son çeyreğinde de işlerin kötü gittiğinin habercisi. Yine son çeyrekte de ihracat büyümeyi destekleyen en önemli kalem olacak. Ancak sanayideki durum ve iç talepteki daralma son çeyrekte de sürecek.  

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111139011113904

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sayıştay raporu. - kemal.özg.

  Cari açık,dış borcun ödenebilir iç kanağa oranı,işsizlik,yoksulluk derken Kılıçdaroğlu dün bütçe görüşmelerinde sayıştay raporlarını da sorarak eklemişti."o sayıştay raporları buraya gelecek" diye.Balon ile şişirilmiş masalların patlaması için Sayıştay raporlarının gelmesine de gerek kalmıyor işte böyle.Rakamlar ileri demokrasinin illüzyonunu bir anda çırılçıplak bırakıyor.

  Yalanlar - Sinan Devrim

  IMF ye borcu kapattık.Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasındayız balonları durmadan şişirilirken arada böyle haberler kral çıplak' ı göstermekte.memlekette 13,5 milyon yoksul 8 milyondan fazla işsiz,10 milyondan fazla açlık sınırında insanımız var iken bu yalanlar nereye kadar.

  ekonomik büyüme. - sktk60

  ekonomide daralmış küçülmüş olabiliriz ama palavracılıkta kendimizi olduğundan fazla göstermede dünya şampiyonu olduğumuza inanıyorum.

  Basari - mataman

  AB ülkelerinin arka arkaya iflas acikladigi veya iflas durumunda oldugu bir dönemde buda bir basaridir.